Hakkında Bilinmeyen
Regaip Kandili Ne Zaman 2017

  • 01 Mart 2017
  • 1.072 kez görüntülendi.
Regaip Kandili Ne Zaman 2017
regaip kandili

Regaip Kandili Nedir?

Regaip kelimesi bir şeye karşı rağbet,istek,arzu anlamına gelir bunu dini boyutuyla yorumlayacak olursak Allah cc. rızasına erme arzusu ve bu yönde çaba sarf etmek olarak açıklayabiliriz. Regaip gecesi Kuranı Kerimde zikredilmemekle beraber faziletli günlerden biri olarak kabul edilmiş ve kültürümüzün de içinde yer almıştır. Her yıl 3 ayların ilk Perşembe gününün gecesi kutlanır. Bazı alimlerin içtihadı olarak Peygamberimizin annesinin hamile olduğunu anladığı gün olduğu rivayet edilmekte ,halk olarak ta anne karnına düştüğü gün olarak bilinmektedir.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v eğer bu günde  varlığı fark edildi ise bu cahiliye döneminin kapanacağının bir işareti olması aydınlığın yakın olması anlamına gelir ki bizler de kendi hayatımızın gaflet karanlığından çıkmak için bu geceyi bir vesile bilip rehberimizin varlığını hissederek yeni bir başlangıç yapabiliriz, kutlu doğuma hazırlanabiliriz.Recep ayının ilk cuma gecesine denk geldiği bilinen Regaip kandili bu yıl 29  Mart 2017 tarihine denk gelmekte olup bu gecede yapılan duaların reddedilmediği din büyükleri tarafından zikredilmektedir.

Mübarek gün ve gecelerde yapılan farz ve nafile ibadetler her zamankinden daha eftal sayılmış ve oruç, namaz, sadaka, tespih ve dualarla ihya edilmiştir.14 asır sonra bile peygamberimizin hem maneviyatını hissetmek,imanımızı tazelemek Rabbimizin kapısına temiz yürekli insanların duasıyla beraber varıp niyazda bulunmak gerekir.

Recep ayının içinde bulunan Regaip kandili hem Cuma bayramını hem üç ayların ağırlığını taşır. ” Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz ’e; -Yâ Rasûlallah!.. Recep, Allah Teâlâ’nın ayıdır, ne demektir? diye sorulan suâle: -Recep, Allah Teâlâ’nın ayıdır. Çünkü Recep Hakk’ın mağfiretine mahsus bir aydır. Bu ayda insanlar kan dökmekten men’ olunur. Bu ayda çarpışmaya izin yoktur. Bu ayda Allah Teâlâ, Peygamberlerin -aleyhimüsselâm- duâlarını kabûl etmiştir. Yine bu ayda Allah Teâlâ, evliyâsını düşmanlarının elinden kurtarmıştır.

Hadisi şerifte Peygamberimiz Recep ayında oruç tutan kişi için 3 müjdeden bahseder. İlki geçmiş bütün günahlardan af olunması,gelecek hayatında korunması ve mahşer günü susuzluğunun giderilmesi.

Kandillerin 2017 yılında denk geldiği günler 

29 Mart 2017 Regaip kandili

24 Nisan 2017 Miraç kandili

11 Mayıs 2017 Berat kandili

1 Aralık 2017 Mevlid kandili

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ