Hakkında Bilinmeyen
Abd Türkiyeye neden vize koydu

  • 09 Ekim 2017
  • 517 kez görüntülendi.
Abd Türkiyeye neden vize koydu
08.10.2017 pazar günü Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize ambargosu uygulanmaya başladığını açıkladı. Buna göre Göçmen olmayan Her türk vatandaşına her türlü vize hizmetlerini askıya aldı.Bu vize kararı sadece turist vizelerini değil öğrenciler, geçici çalışma izinleri gibi her alandaki Amerika’ya giriş için gerekli vize çeşitlerinide kapsamaktadır.

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin, diplomatik teamüller nedeniyle böyle bir kararı Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi olmadan kendi bünyesinde almamış. Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin böylesi bir karar almadan önce 5 Ekim tarihindeki açıklamaları önemli oldu.İstanbul Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz hakkında Türkiye’deki medya kuruluşlarında Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu iddiasına yer verilmesi ve bu iddialar ile ilgili olarak İstanbul’da 4 Ekim’de tutuklanması etkili olmuştur.

Amerikanın Türkiyeye’den Abd’ye gideceklere vize koymasından sonra Türkiye de Abd vadanlaşların Türkiyeye girişlerine vize engeli koyduğunu açıkladı.

Amerika’nın Türkiye’de, Ankara’da Büyükelçiliği yanı sıra İstanbul’da ve Adana’da konsoloslukları bulunuyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumartesi akşamı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunu aramış, iki bakanın görüşmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Amerika; Libya, Yemen, Belarus, Suriye gibi ülkelerde de vize işlemlerini durdurmuş durumda.

Vize engeline konu olan Metin Topuz Topuz olayı nedir?

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin böylesi bir karar alması öncesinde 5 Ekim tarihindeki açıklaması da dikkat çekmişti. Söz konusu açıklama, İstanbul Başkonsolosluk görevlisi Metin Topuz hakkında Türkiye’deki medya kuruluşlarında Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu iddiasına yer verilmesi ve bu iddialar ile ilgili olarak İstanbul’da 4 Ekim’de tutuklanmasıydı.

Elçilikten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 4 Ekim’deki tutuklanmasıyla ilgili yapılan açıklama ise şöyleydi:

“Amerikan Hükümeti, Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk Hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır. Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız.

Amerika, Amerika Hükümeti çalışanları ve Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarının Türk anayasası ve uluslararası yasalarla uyumlu şekilde yasal sürece tabi tutulmalarını sağlamak için Türk Hükümeti ile çalışmaya devam edecektir.

On yıllardır, her iki ülkenin yerel çalışanlarının Türkiye ile Amerika arasında işbirliğini attırma çabaları, iki ülkenin de güvenliğini iyileştirmiş, iş olanaklarını kuvvetlendirmiş vatandaşlarımızı birbirine yakınlaştırmıştır. Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ