Hakkında Bilinmeyen
Abdi İpekçi kimdir hayatı ölümü eserleri

  • 02 Ocak 2020
  • 361 kez görüntülendi.
Abdi İpekçi kimdir hayatı ölümü eserleri
ABDİ İPEKÇİ (1929 – 1979)
Günümüz yazarlarından. Gazeteci. Abdi İpekçi İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesrnde tamamladı (1948). Bir süre IÜ Hukuk Fakültesi’nde okudu. Küçük yaşlarda gazeteciliği seçti.
Çalıştığı gazeteler sırasıyla Yeni Sabah, Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres, Milliyet gazetesinde genel yayın müdürü ve başyazar olarak görev yaptı
1 Şubat 1979″da bir suikast sonucu yaşamını yitirdi. Basın Şehidi olarak tarihimize geçti.

Abdi İpekçi Eserleri:
Afrika (1959), İhtilalin İçyüzü (1965), İnönü Atatürk’ü Anlatıyor (1968), Liderler Ne Diyor (1969), Dünyanın Dört Bucağından (1971), Anayasa, Yasalar, Devlet (1982).

Abdi İpekçi Suikast ve ölümü
Abdi İpekçi  1970’li senelerde anarşi ve terörün önlenmesi için iktidarla muhalefet liderleri arasında da yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan oldu.  Devlet yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ılımlı bir uygulamanın almasını istedi  1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında iken Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Mehmet Ali Ağca’nın verdiği ifade de Abdi İpekçi’ye 5 – 6 el ateş ettiğini söylemiştir. Fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilmiştir. Bu da bir ikinci kişinin olduğunu göstermiştir. O da Oral Çelik’tir. Oral Çelik ve Mehmet Şener suikastı beraber planlamış Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ