Hakkında Bilinmeyen
Ali Behçet Efendi ( Selimiye Tekkesi)

  • 18 Ekim 2017
  • 333 kez görüntülendi.
Ali Behçet Efendi ( Selimiye Tekkesi)
türbeler

Ali Behçet Efendi ( Selimiye Tekkesi)

Konya doğumlu olan Ali Behçet Efendi Ebu Bekir Efendinin oğludur. 1727 yılında doğmuş olan bu zat küçük yaşlarından itibaren zekası ve derslerine olan düşkünlüğü nedeniyle hocalarında takdir görmüştür. Karamanlı Abdullah Efendi ve meşhûr âlim Abdüssamed Efendi ve Alâeddîn Çelebi’den ders almıştır. Afyon’da bir süre irşat ve tebliğ ile meşgul olmuştur. İstanbul Üsküdar da Selimiye tekkesinde talebe yetiştirmiş ve ölümünden sonra buraya defnedilmiştir.

1796 yılında Kâdiriyye, hem de Nakşibendiyye yolunun büyüklerinden olan Seyyid Burhâneddîn Mehmed Efendinin talebesi olmak için Bursa’ya Mevlânâ Celaleddîn-i Rûmî’nin işareti ile gitmiştir. Bununla birlikte akşibendiyye, Kâdiriyye, Sühreverdiyye, Çeştiyye tarikatlarında icazet almıştır. Kendine talebe olarak katılanlara tavsiyesi Allah’ın emir ve yasaklarına uymalarını ve nefislerinin kötülüklerden uzaklaştırmaları gerektiği noktasında olmuştur.

Ali Behçet Efendi Eserleri

Ali Behçet Efendi 1822 yılında vefat etmiş olup yerine İbrahim Hayrani’yi bırakmıştır. Eserleri 1) Risâle-i Ubeydiyye-i Nakşibendiyye, 2) Behçet-üs-Sülûk, 3) Sırr-ül-Miâd, 4) Terceme-i Hâl-i Ricâl-i Çeştiyye, 5) Risâle-i Hâliyye, 6) Rûhâniyye, 7) Vâridât-ı Kalbiyye. Dir.

Kendisinden sonra 4 kişiyi kendine halife olarak bıraktı İbrahim Hayranî, Emir Buharî Dergâhı Şeyhi Mehmed Rıfkı Efendi, Derûnî Mehmet Efendi tekkesi postnişini Veliyeddin Efendi ve Eyüp’te Şeyhülislam Tekkesi postnişini Ali Efendi. Büyük oğlu Mehmed Feyzullah Efendi yetişinceye kadar halife olarak yerine İbrahim Hayranî Efendi’yi bıraktı. 1822 (h.1238)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ