Hakkında Bilinmeyen
Anne Adayları İçin Dini Tavsiyeler

  • 25 Ocak 2017
  • 346 kez görüntülendi.
Anne Adayları İçin Dini  Tavsiyeler
namaz

Anne Adayları İçin Tavsiyeler
İnsanoğlu’nun doğumundan ölümüne kadar geçireceğin sürenin kaynağını ifade ederken Allah Rasulü SAV. şöyle buyurur : é Şaki (eşkiye-zorba) daha annesinin karnında talihsizdir;Said annesinin karnında da talihlidir. ” Demek ki çocuğunuzun karakteri , yaşayacağı hayat tarzı ve nihayetinde akıbeti anne ve babasının şahsi manevisi ile birebir bağlantılıdır.İnsan yol seçimi yapabilecek olgunluğa erinceye kadar anne ve babasının yürüdüğü yolu kullanmak zorunda olacak eğer doğru yol ters istikamette ise alıştığı ve iyi bildiği yolu bırakmak ayrı bir çaba ve farkındalık isteyecektir.Bu durumda ebeveyinler önce Allah cc. doğru yol üzerinde yaşamayı dilemeli ki mirası da bu olsun. Evlatlarımız için planladığımız güzel hayata hazırlık hamilelik ile değil çok daha öncesinde başlar. Anne adayı helal gıdalar almaya dikkat etmeli, besmelenin gücüne dayanarak habis ruhlardan korunmalı ve azalarını hayır üzere kullanmalıdır. Çünkü : anne karnındaki çocuk henüz dünyaya gelmemiş olsa bile annesinin gözünden bakar ,onun yediğinden yer, onun duyduğunu dinler ,onun üzüldüğüne üzülür vb.
Evladın Anne baba Üzerindeki Hakları
Dinimizde evladın anne baba üzerindeki haklarında güzel isim koymak ,dinini öğretmek ve evlendirmek şartı konulmuş anne baba bununla mesul sayılmıştır. Her insan adının manasını kendi üzerinde taşır . Bu nedenle ismin namesine değil manasını dikkat ederek seçim yapılmalıdır. Yalnız dünya için değil ahiret içinde yapacağı hazırlıkta dinini öğretmek sureti ile destek olunması ve evlendirme hususunda da maddi manevi şartların yerine getirilmesini sağlamak evladın anne babası üzerindeki haklarıdır.
Kendi manevi hayatının kontrol edebilmek yanında birde başka bir canı ahirete hazırlama herkes için zor olacağından yürüyeceğimiz yolda Efendimiz SAV. adımlarını takip etmeye gayret edilmelidir. Sünnet-i Seniyye’ye uygun bir hayat sürdürmek bu işin en kestirme ve en kolay yoludur.
Peygamber Efendimizin SAV. Anne Babalara Tavsiyeleri
– ” Çocuklarınıza önce La İlahe İllallah demeyi öğretin” çocuklar daha ilk öğrendiği kelimede bile Allah’ın hakkının virgül hatırının önde tutulmasını öğrenmeli anne baba kelimesi daha sonra gelmeli .
– Allah Rasulü SAV. şakalaşmak maksadı ile dahi yalan söylemeyi men etmiştir.
-Eğitime başlarken önce peygamberi ,ashabını ve Kuran-ı Kerim’i okumayı ,sevdirmeyi ve bu şekilde terbiye verilmesi gerektiğini söylemektedir.
-7 yaşına gelince çocuklarınıza namaz kılmayı söyleyin kılmazlar ise cezalandırın sözü önemli bir ibadetin başlama zamanı ile ilgili bilgi vermektedir
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ