Hakkında Bilinmeyen
AÖF Geçme Notu Nasıl Hesaplanır

  • 14 Ocak 2017
  • 381 kez görüntülendi.
AÖF Geçme Notu Nasıl Hesaplanır
AÖF geçme notu

AÖF Geçme Notu Nasıl Hesaplanır

2017 yılı Açık Öğretim Fakültesi sınavları 14/15 Ocak 2017 tarihinde yapılacaktır. Sınava giren milyonlarca öğrenci bu sınavların geçme notu olarak nasıl hesaplanacağını merak etmektedirler
Açık Öğretim Fakültesi resmi internet sitesinde sor öğren butonu ile öğrencilerin bir çok merak ettiği konularda cevap verilmektedir.
Açık Öğretim Fakültesi yapılmış sınavların sorularına ulaşmak isteyen kişilerin e-kampüs sistemine giriş yapmaları yeterli olmaktadır .
14 Ocak 2017 tarihinde yapılan AÖF sınavında öğrencilerin daha önce alışık olmadıkları sosyal medyadan bir soru soruldu. Soruda twitterda ki twitler kaç karakterden oluşmaktaydı sorusu oldukça dikkat çekti.
Sınava giren öğrencilerin sınavlarının nota yansımasında aşağıda belirtilen esaslar dikkate alınmaktadır
5. maddesinde “Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30’u, dönem sonu sınav notunun %70’i alınarak “Başarı Notu” hesaplanır…”
7. maddesinde ““Başarı Notu”nun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir.”
8. maddesinde “Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında “Başarı Notu” alt sınırı uygulanır. “Başarı Notu” alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35’tir.”
9. maddesinde “Başarı Notu” alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir.”
10. maddesinde “35 ve üzerinde “Başarı Notu”na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:
(a) “Başarı Notu” 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.
(b) Oluşan normal dağılım, normalleştirilmiş z değerlerine dayalı olarak 10 adet geçer not bulunduğundan 10 dilime ayrılır.
(c) Öğrenci sayısının 30 ve üzeri olduğu durumlarda her bir dilimin harf notu karşılığı, normalleştirilmiş z değerlerine göre atanır (Bkz. Tablo 1). “denilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ