Hakkında Bilinmeyen
AÖF’de Devrim Gibi Kararlar

  • 31 Ocak 2017
  • 526 kez görüntülendi.
AÖF’de Devrim Gibi Kararlar
aöf

AÖF sınav sonuçları açıklandı
14/15 Ocak tarihinde gerçekleştirilen Açık öğretim Fakültesi final sınavları sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarını öğrenmek için AÖF’nin resmi web sitesine girerek öğrencilerin TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir.Birinci dönemin son sınavı olan ve yıl sonu not ortalamasını %70 oranında etkileyen bu sınavın sonuçlarını milyonlarca öğrenci merak içersinde beklemekteydi.
Bu sonucu açıklanan sınavda da başlandığı üzere AÖF sınav sisteminde bir dizi değişikliğe gitti . 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle açıköğretim sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip soruların da sorulmasının önü açılmış oldu. Farlı soru sorma metotlarına yabancılık çeken öğrenciler olduğu gibi bu sistemi faydalı ve kolay bulan kişilerde oldu. AÖF’nin toplamda 1,5 milyon öğrencisi bulunmaktadır.

AÖF’de devrim gibi kararlar
Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Akdoğan konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: Açıköğretim Fakültesi’nin 4 programında 4 ders kapsamında ilk uygulama başlayacak. Bu programlar Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Felsefe ve Tarih programları olacak. Türk Dili ve Edebiyatı programında Çağdaş Türk Romanı, Sosyoloji Programında Türk Sosyologları, Felsefe Programında Çağdaş Felsefe ve Tarih Programında Hukuk Tarihi derslerinin ara sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında 2 kısa cevaplı ve 1 açık uçlu soru yer alacaktır” dedi
Açıklamalarına şu şekilde devam eden Rektör ” Öğrencilerimizin cevap kağıtları alanında uzman en az iki farklı puanlayıcıya gidecek. Bu puanlayıcılar önceden hazırlanmış standart puanlama anahtarlarına (rubrik) göre her bir soruya puan verecektir. Kısa cevaplı sorular için verilecek bu puanlar doğru ya da yanlış şeklinde değerlendirilecektir. Açık uçlu sorular ise öğrencilerin bilgilerini ne kadar doğru ifade edebildiklerine bağlı olarak 5 düzeyde puanlanacaktır. Açık uçlu sorudan alınabilecek en yüksek puan iki çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Uygulamanın detayları ve örnek sorular öğrencilerimize bilahare duyurulacaktır” dedi
Açık öğretimde tek ders sınavı sisteminde de ciddi bir değişikliğe imza attı. Açıköğretim Fakültesi İktisat ve İşletme bölümlerinden mezun olması için sadece tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatılmaması için uygulanmakta olan tek ders sınavlarının, bu yıl öğrencileri rahatlatacak bir düzenlemeye gidilerek itibari ile üç derse çıkarıldığı belirtildi. Öğrencilerin belirtilen bu üç ders sınavlarına girebilmesi için 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı güz ya da bahar dönemi için o derslere kayıt yaptırmış olması gereklidir. Başarısız olunan üç dersten DZ ya da YZ gibi harf notu alan öğrencilere üç ders sınav hakkı tanınmamaktadır. Uygulamalı dersler de üç sınav hakkına girmemektedir. Ayrıca üç ders sınav notu, dönem sonu yani AÖF final sınavları yerine geçmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ