Hakkında Bilinmeyen
Arı Zehrinin Nedir, Ne İşe Yarar ,Zararlı mı,Faydaları Nelerdir ( Zehirden doğan şifa )

  • 19 Şubat 2017
  • 741 kez görüntülendi.
Arı Zehrinin Nedir, Ne İşe Yarar ,Zararlı mı,Faydaları Nelerdir ( Zehirden doğan şifa )
ari zehri

Arı Zehrinin Faydaları ( Zehirden doğan şifa )

Doğal bir besin olan ve hiç bir katkı maddesine ihtiyacı olmadan yıllarca tazeliğini koruyabilen bal aynı zamanda bir şifa kaynağı olmuştur. Balın içeriği tam olarak bilinemez iken şifa olduğu hastalıkların sayısı her geçen gün artmaktadır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte balın mucize kaynağı bir eser olduğu gün yüzüne çıkmaktadır. Balın nasıl üretildiği arının ne gibi işlemler ile bu besini ürettiği birçok sırrı barındırmaktadır. Balın mimarı arıların kendilerini korumak için kullandıkları ineleri ve bu inedeki zehirleri is ayrı bir araştırma konusudur.

Arı iğnesindeki zehir eski uygarlıklar tarafından hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.Çinliler , Hintliler ve eski Mısırlılar bu çareyi kullanmışlardır. Bal arısının zehrinin iyi geldiği bilinen hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar, eklemsel hastalıklar ve dermatolojik hastalıklar gelmektedir. Eski Mısırda yağmur yağacağı zaman havada oluşan nem fazlası ile ağrısı başlayan romatizma hastalığı konusunda bar arsının zehirli iğnelerinin hastaya enjekte etmesi ile tedavi yöntemi uygulandığı ortaya çıkmaktadır.Arı zehri ile kortizon salgısının arttığı gözlemlenmiş ve romatizma, artritis (eklem romatizması), arter hastalıkları, deri, damar hastalıkları, eklem iltihaplanmaları, hematom (kanamalar), nöroloji (sinir iltihapları nedeni duyulan ağrılar), siyatik, alerji, saman nezlesi hastalıkları tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Arı zehri çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu; hararet artması, kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon olarak bilinen inflamasyon’a karşı faydalı olduğu bilinmektedir. İltahaplı eklem romatizmasında da alternatif tıp olarak kullanıldığında faydalı olduğu ve olumlu gelişmelerin görüldüğü bilinmektedir.

Bu tedavi yönteminin uygulanacağı kişinin arı zehrine karşı alerjisinin olmaması gerekli . Sadece tedavi olarak değil doğal yöntemlerle bir arının sokması sonucu alerji var ise ölümcül sonuçlar yaşanabilmektedir.ABD de her yıl arı sokmalarına bağlı olarak şiddetli anafilaktik reaksiyonlar nedeniyle 50 kişi ölmektedir. Arı zehri ilaç sektöründe saf olarak iğne şeklinde, krem, tablet ve merhem şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Farmokolojik olarak bugüne kadar tespit edilen  arı zehri kan dolaşımını artırıcı, bakteri öldürücü, radyasyona karşı koruyucu, tansiyon düşürücü etkileri ve bağışıklık sistemini aktive edici etkilere sahiptir. Avrupa’da apiterapi başta ABD ve birçok Avrupa ülkesinde alternatif tıp olarak kabul edilmiş ve Apiterapi hastaneleri kurulmaya başlanmış multiple sclerosis (MS) aids, kanser ve tedavisi mümkün olmayan bir çok hastalıkta faydalı olabilmesinin çalışmaları yapılmaktadır.

Arı zehrinin faydalı olduğu düşünülen hastalıkların başında Arthritis, Epilepsy, Myositis, Iritis, Bursitis, Migren, Rhinosinusitis,bazı kanser türleri, damar tıkanıkları, kolestrol, Intercostal myalgia, Astım gelmektedir.Ayrıca Onun Sülfidin karıştırıldığında çıban ve cilt vereminde tedavisinde kullanılmaktadır.

Arı zehrinde formik ve malik asitleri ile birlikte içerisinde hidroklorik, izofosforik, histamin, kolin, triptofin, kükürt gibi maddeler barındırmaktadır. Gün geçtikçe Allah’ın bizler için yarattığı nimetlerin yeni özelliklerini keşfederek ilmine olan hayranlığımızı artırmaya devam etmekteyiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ