Hakkında Bilinmeyen
Asgari ücretlilere, özel sektör çalışanlarına 1000 TL fatura desteği ödemeleri başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerine katıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesine dair sunum yapan Bakan Nebati, yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın politikalarına değinen Bakan Nebati, “Bütçe politikalarımızın bir parçası olan gelir politika ve uygulamalarımız Türkiye Ekonomi Modeli’nin bir diğer önemli ayağını oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızı, esnafımızı, çiftçimizi ve ihtiyaç duyulan tüm alanları destekliyor, gelir ve vergi politikalarımızı etkin ve verimli bir şekilde kullanıyoruz. Bu kapsamda, 2022 yılı başından itibaren asgari ücrete kadar olan tutarları tüm çalışanlar için vergi dışı bıraktık ve sadece 2022 yılında bu uygulamayla 90,6 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtik.

İşçilere verilen günlük yemek bedeli ve günlük yol bedeli istisna tutularını artırdık. Yemek bedeli olarak yapılan nakit ödemelerini doğrudan gelir vergisi istisnası kapsamına aldık”

VATANDAŞLARA VERİLEN DESTEKLER

Bakan Nebati yaptığı açıklamada, “Tüketim vergilerinde önemli ölçüde indirim ve sadeleştirmeler yaptık. Bu kapsamda, gıda ürünlerindeki KDV’yi yüzde 1’e indirdik. Gıda ürünlerinin toplam perakende satışlarında KDV oran farklılığını ortadan kaldırdık. Yeme içme hizmetlerinde, temel temizlik ürünlerinde, meskenlerde kullanılan ve çiftçimizin kullandığı elektrikte KDV oranını yüzde 8’e indirdik. Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirdik. Konut teslimlerinde KDV uygulamasını kademeli hâle getirdik.

Yine, vatandaşlarımızın en temel harcamalarında desteklerimizi vermeye devam ediyoruz. Bu amaçla, vatandaşlarımızın hanelerde kullandığı doğal gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yak laşık yüzde 50 sübvansiyon sağlıyoruz” dedi.

ÇALIŞANLARA 1000 TL’LİK DESTEK ÖDEMESİ

Bakan Nebati açıklamasının devamında çalışanlara yapılacak 1000 TL’lik fatura yardımına da değindi. Bakan , “Bunun yanı sıra çalışanlara 1000 TL’lik fatura yardımının da vergiden düşüleceğini ve desteğin vatandaşlara verileceğini söyleyen Bakan Nebati, şunları söyledi: “İşverenlerin elektrik, doğal gaz ve ısınma giderleri için çalışanlarına yapacakları bin liralık ödemeleri gelir vergisine istisna ettik. Bu ödemelerin sigorta prim kesintisine tabi tutulmamasını sağladık. 850 bin esnafımızın basit usulde vergilendirilmesini de gelir vergisinden istisna tuttuk” dedi.

NASIL OLACAK?

İşverenler , çalışanlarının maaşlarına ek olarak onlara 1000 TL’ye kadar para yatırabilecek. Bu parayı da gider olarak göstererek vergiden düşebilecek. Yani 1000 TL’lik destek, devlet tarafından karşılanmış olacak. Ödemeler işveren tarafından yapılacak. Bu ödeme için işverenle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

BİRÇOK İŞÇİNİN SORU İŞARETİ VAR

Birçok işçi, işverenlerin bu desteği vermiş gibi yaparak ödeme yapmayacağını söylüyor. Finans7.com’a en çok gelen mesajlar bu yönde. Vatandaşlar, ödemelerin devlet tarafından vatandaşlara yapılmasını istiyor. Sizce devlet mi ödeme yapmalı yoksa işverenler mi ödemeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ