Hakkında Bilinmeyen
Aşure ayı ne zaman başlıyor 2017

  • 15 Şubat 2017
  • 251 kez görüntülendi.
Aşure ayı ne zaman başlıyor 2017
Aşure ne zaman 2017, 2017 yılı Aşure ayı ne zaman başlar, Aşure adı nereden gelir, Aşure ne zaman 2017

2017 yılında Aşure Günü 30 Eylül 2017 Cumartesi günü Muharrem ayının 10. günü başlar(30.09.2017)

Aşure nereden gelir.

Hazreti Nuh as. 1000 yıl boyunca kavmine tebliğde bulunur fakat bu çabasına  karşı eşi ve oğlu Kenan’da dahil Peygamberin yolunu tutmaz. Çeşitli eza ve cefa çektirirler kavminin dönülmez bir küfür içine girdiğini bilen Hz. Nuh onların hakkında beddua eder. Allah cc. Cebrail as. eşliğinde Hz Nuh’a büyük bir gemi hazırlatır.Kuran’da Tennur adıyla zikredilen bu gemi kaynayan  kazan manasını taşıdığından buharlı bir gemi olduğu tahmin edilmektedir. Hz Nuh her hayvan cinsinden birer çift alır ve kendine inanan bir avuç insanla beraber yola çıkar.  Büyük tufan başladığında gök yüzü sağanak sağnak ,yer altı fışkırırcasına sular boşaltır.Aylarca suların üzerinde yolculuk yapan bu insanlar nihayetinde Cudi dağına oturur. ( bugün belirtiler Ağrı dağını göstermekte) Ellerinde kalan son yiyeceklerle bir çorba hazırlanır ki bu da bugün aşure olarak bildiğimiz tatlı çorbadır.Hz Nuh o gün şükür orucu tutar.

Osmanlı Devleti’ de Muharrem ayında aşure dağıtmayı gelenekleri arasına almış fakir halkı Aşure dağıtarak sevindirmiştir. Aşure şehirlere göre küçük değişiklikler gösterse bile her yörenin halkının çok sevdiği yapımı kolay ve sıcak yenilen bir tatlıdır. Bir ay boyunda dağıtımı ve ikramı süren Aşure ayı değişmeyen bir islam geleneğidir.

Bu ayda bir çok Allah dostunun duaları kabul edilmiş sıkıntıları giderilmişti. Hazret-i Âdem’in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması hepsi bu aya tekbül etmektedir. Duaların reddedilmediği ay  olarak bilinen  Aşure günü bu sene 30 Eylül 2017 tarihinde Cumartesi günü başlayacaktır.
Aşure Nasıl Yapılır
*2 su bardağı buğday
*1 su bardağı kuru fasulye ve nohut
* 200 gr kayısı
*200 gr kuş üzümü
*100 gram kuru incir
*2 adet portakal kabuğu rendesi
*100gram yer fıstığı
* Toz şeker
*nar ve fındık
Yapılışı
Nohut ,fasulye ve buğday akşamdan ıslatılır. 1gün sonra önce buğday aşurenin yapılacağı tencerede 2 saat kadar pişirilir. Nohut ve fasulye ayrı bir tencerede pişirilir.Buğday ile karıştırılarak yarım saat kadar daha kaynatılır içine şeker ilave edilir.( şeker miktarı isteğe bağlı ) Diğer kuru meyveler önceden çok küçük doğranır portakal kabuğu ve fıstık ile beraber tencereye konulur bu aşamadan sonra en fazla 15 dakika daha pişirilen aşure kapatılır üzerine nar ve fındık konularak servis edilir.
Buğdayı yeterince pişirirseniz ayrıca nişasta koymaya ihtiyaç duymazsınız nişasta ve süt ilave etmek aşurenin doğal yapılışını bozar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ