Hakkında Bilinmeyen
Avustralya İşçi Alımı Başvuru Yolu Açıklandı: Binlerce Personel Alımı Yapılacak 2022

  • 05 Eylül 2022
  • 101 kez görüntülendi.

Avustralya’ya çok sayıda işçi alımı yapılacağı açıklandı. Açıklamaya baktığımızda kadrolar ve maaşa yer verildi.

 

Avustralya İşçi Alımı Başvuru Yolu Açıklandı: Binlerce Personel Alımı Yapılacak 2022

 

Avustralya’ya binlerce işçi alımı yapılıyor.

Son dönemlerde yurt dışında, ekonomisi büyük ülkelerde hizmet sektöründe çalıştıracak personel bulmada ciddi sıkıntı çekiliyor. Yaşanan sıkıntıyı ülkelerinde çözemeyen bu bölgeler, yurt dışından işçi alımı yolu ile eksiklerini kapatmak , işgücünü tamamlamak istiyor. Bu kapsamda Avustralya tarafından açıklamalar yapıldı ve işçi alımına dair başvuru bilgilerine , kimlerin başvuru yapabileceğine yer verildi.

HANGİ KADROLARA ALIM YAPILACAĞI AÇIKLANDI

Personel alımı yapılan kadrolara şu şekilde yer verildi:

proje yöneticileri,

mali işler personeli

insan kaynakları,

planlama,

IT vb.

mimar,

mühendis,

kimyager,

pratisyen hekim,

dişçi,

ekonomist vb

teknisyen,

laborant

tesisatçı vb.

oto elektrikçisi,

duvarcı,

marangoz,

aşçı vb.

Vasıfsız personel

Garson

Komi

Şoför.

BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI

Konsolosluk tarafından yapılan açıklamada başvuru şartları şu şekilde verildi:

– Yaş Şartı: Başvuru tarihinde 50 yaşın altında olmak gerekmektedir.

– Mesleki Nitelikler: Başvuru sahiplerinin aday oldukları meslekte en az üniversite mezunu veya Avustralya’da denkliği kabul edilen yüksek öğrenim görmüş olmaları gerekir.

 Belli bir iş/meslek için başvuru yapılmalıdır

: Başvuru sırasında adayın aldığı eğitim ve niteliklerine uygun belli bir iş/meslek seçilerek müracaat edilmelidir. Seçilen iş/meslek, Nitelikli Meslekler Listesinde yer alan mesleklerden biri olmak zorundadır.

– Yetenek Değerlendirmesi: Başvuru yapmadan önce niteliklerinizin aday olduğunuz iş/mesleğe uygun olup olmadığının Değerlendirme Kurulu (Assessing Authority) tarafından tespit edilmesi gerekir.

Değerlendirme Kurulları,iş bulma büroları değildirler, sadece yetkili oldukları mesleklerde adayların niteliklerinin o meslek için yeterli olup olmadığını tespite yetkilidirler.

– Dil Şartı: Avustralya’da çalışabilmek için yeterli İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. Nitelikli göçmen olarak başvuracak adayların yeterli (competent) veya mesleki (vocational) İngilizceye sahip olmaları istenir. Bazı iş ve mesleklerde daha üst düzeyde İngilizce bilgisi istenebilir. Başvuru sırasında İngilizce düzeyini kanıtlayan belgenin ibrazı gerekir

Adaylarda aranan İngilizce yeterlik seviyesi yükseltilmiştir. Uluslararası İngilizce Test Sistemi (International English Language Testing System-IELTS) sınavında 5 ve daha üzeri not almaları istenmektedir. Bazı mesleklerde daha yüksek puan aranmakta olup işveren davetli (Employer sponsored) geçici çalışma vizesi (457 vize alt grubu) başvurularında puan yeterli olmaktadır

BAŞVURULAR İKİ ŞEKİLDE YAPILIYOR

Konu ile ilgili Melburn Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada göçmen vizesinin iki şekilde verildiği, bunlardan ilkinin serbest başvuru (skilled independent), ikincisinin ise davet (sponsored) yolu olduğuna yer verildi. Davet yolu ile yapılacak başvuruda orada yaşayan bir yakınınız olması gerekmektedir.

“http://melburn.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/121499”

Başvuruya ilişkin detaylara ve başvuru bilgilerine yukarıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz. Açıklamada şu ifadelere yer verildi :

Avustralya Göç Bakanlığı Avustralya dışından yapılacak başvurular için online hizmet sunmaktadır. “Skill Select” davetiye mektubundaki online link uyarınca online başvuruyapılması gerekmektedir.

Vize başvurularına, varsa eş ve 18 yaşın altındaki bağımlı çocuklar ile bakmakla yükümlü bulunulan aile bireyleri de dâhil edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ