Hakkında Bilinmeyen
Ay tutulması nedir nasıl oluşur etkileri nelerdir

  • 12 Şubat 2017
  • 1.794 kez görüntülendi.
Ay tutulması nedir nasıl oluşur etkileri nelerdir
2017 ay tutulması ne zaman, Ay Tutulması Nasıl Olur, ay tutulmasında ne yapılır, ay tutulması nedir nasıl oluşur kısaca, ay tutulması hakkında kısaca özet bilgi

Evrende sıralı bir şekilde bir çok hareket yaşanmakta bulardan bazıları çıplak göz ile görülmekte bazılarından ise haberimiz dahi olmamaktadır. Evrenin büyüklüğü belirli bir düzende akıp gitmesi bazı olayların benzer zamanlarda tekrar yaşanmasına neden olmaktadır.

Dünyanın uydusu ay da yörüngesinde seyahat etmektedir.Dünyanın etrafında dönüşünü 27 gün 7 saatte hiçbir sapma olmadan çok uzun yıllardır devam ettirmektedir. Bu dönüşü sırasında  bazı zamanlarda dünyanın gölgesinde kalabilmektedir. Bu durumda ay güneşten gelen ışınları alamaz ve dünyanın gölgesi ayın üzerine düşerek ayın karanlıkta kalmasına neden olur. Bu duruma ay tutulması denmektedir. Böyle bir durum yaşandığında  dünyanın birçok yerinden bu hadise izlenebilmektedir. Ay tamamen karanlıkta kalmayarak kendisini çevreleyen kırmızı bir ışık saçıyor görüntüsüne sahip olmaktadır.

Ay tutulmalarında dolunay kısmı yaşanmaktadır. Yaklaşık olarak 1 saat süren doğa olayını gözlemlemek için birçok kişi günler öncesinden en iyi görünecek yeri tespiti için uğraş vermektedir. Bazı durumlarda en az 40 dakika olarak yaşandığı anlar olmuştur. Ay tutulmaları üç şekilde yaşanmaktadır. Tam tutulmada dünyanın gölgesi tamamen ayı kapatmaktadır. Kısmi tutulmada , dünyanın gölgesi ayın bir kısmını kapatmaktadır. Gölgeli tutulmada ise ayın yarısı dünyanın gölgesini üzerinde gösterirken diğer yarısı da güneşten gelen ışınları almaktadır. Böyle bir tutulmada ayın görüntüsü bulanık olmakta gözlemleme çok mümkün olmaktadır.

Ay tutulmaları genellikle yılda 2 kez yaşanır . Ay yılı ve miladi yıl arasındaki 10 günlük zaman farkının kattığı etki nedeniyle bazen yıl atlamakta ve bu sayı değişkenlik göstermektedir.

Tutulma iki şekilde yaşanmakta ve halk arasında bu tutulmalar çoğu zaman karıştırılmaktadır. Güneş tutulması ve ay tutulmasında bariz farklılıklar vardır. Ay tutulmasında dünya güneşin ışınlarını engelleyerek ayı karanlıkta bırakırken güneş tutulmasında ay güneşin ışınlarını engelleyerek dünyayı karanlıkta bırakmaktadır.

Son zamanlarda ay ve güneş tutulmalarının dünyadaki jeolojik etkileri olduğu söylenmektedir. Ancak bu konuda net bir bilgi bulunmamaktadır. İnsanların ruh sağlığını , psikolojik durumlarını etkilediği ise bilinen bir gerçektir.Astroloji ilmi tarafından ay ve güneş tutulmalarının burçların etkileri araştırılarak  zaman zaman dile getirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ