Hakkında Bilinmeyen
Barometre nedir nasıl ölçülür

  • 09 Mayıs 2020
  • 182 kez görüntülendi.
Barometre nedir nasıl ölçülür
Bu garip olayı ilk olarak 1643 yılın­da, İtalyan bilgini Evangelista Tor­ricelli açıklık getirdi. Torricelli, suyun ye­rine, ondan on üç buçuk defa daha ağır olan civayı (sıvı maden) koymayı akıl etti, bu sayede sütunun yüksek­liği aynı oranda kısalmış oldu. Böy­lece Torricelli ilk barometreyi ger­çekleştirdi: bir ucu tıkalı ve içi civa dolu cam bir boru. Bu boru baş aşağı çevrilip açık ucu gene civayla dolu bir küvete daldırılır. Borudaki civanın bir kısmı küvete akar ve civa sü­tunu borunun içinde aşağı yukarı 760 milimetreye kadar iner. O zaman ci­vanın ağırlığı, atmosfer basıncı ile eş­değer olur.

Yüksekliğin ölçülmesi ve Hava tahmini nasıl yapılır

Aynı dönemde, Blaise Pascal, yükselti’yi ölçmek için barometreden yararlanmayı düşündü. Atmosferi ağırlığı, borunun içindeki civanın yüksekliğini belirlediğine göre, bu yüksek­lik, bir dağın tepesinde azalacaktır; dağın tepesinde, hava tabakasının yüksekliği deniz düzeyine göre daha az olduğundan ağırlığı da daha az olacaktır. Buna göre civa sütununun yüksekliği, hangi yükseltide bulundu­ğumuzu gösterir: altimetre’nin (yükselti ölçer) esası budur.

Daha sonra, atmosferdeki değişme­lerin, atmosfer ağırlığını azaltıp çoğaltmakla civa sütununun yüksekli­ğini değiştirdiği anlaşıldı. Böylece ba­rometre işaretlerine bakılarak hava değişikliği’nin tahmini öğrenilmiş ol­du; buna göre deniz düzeyinde, 760 milimetre yükseklikteki civa, güzel hava belirtisidir. Atmosfer basıncı, havası boşaltılmış kutular olan ma­denî barometre’lerle de ölçülebilir.

Cıvalı Barometre

Cıva sütununun yüksekliği barometre basıncını gösterir. Bu basınç deniz düzeyinde, cıva sütunundaki 76 cm yüksekliğe eşittir. 76 cm-cıva aynı zamanda 1 atmosfer basınca eşittir. Sütundaki cıva düzeyinin alçalıp yükselmesi atmosfer basıncının değiştiğini gösterir ve bu yolla hava durumu tahmin edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ