Hakkında Bilinmeyen
Betonun icadı İlk beton ve çimentoyu kim buldu

  • 30 Aralık 2019
  • 645 kez görüntülendi.
Betonun icadı İlk beton ve çimentoyu kim buldu
Betonun icat edilmesi için önce çimentonun bulunması gerekiyordu. 1812 yılında Fransa’da, Louis Vicat tarafından ilk yapay çimentoyu üretildi. Joseph Aspdin  ise 1824 yılında, İngiliz “Portland Çimentosu”nu gelişimine katkı verdi.  1867 yılında ise  Fransız bahçıvan Joseph Monier, daha sağlam saksılar üretmek için betona demir çubuklar ekleyince ise betonarme adı verilen sağlam yapının temelleri ortaya atıldı.

Parisli bir bahçıvan olan Monier, şehrin parklarına koyacağı nadide çiçekleri için büyük saksılar yapmayı tasarlıyordu. 1867 yılının Paris’inde ve dünyasında saksılar yalnız topraktan ya da mermerden yapılabiliyordu.

Bahçıvan Monier, çok sayıda saksıya ihtiyacı olduğu için bunları mermerden yaptırmaya kalkışsa büyük bir servet tutacaktı. Topraktan yaptıracağı saksılar ise dilediği büyüklük karşısında pek mukavemetsiz kalacaktı. Parklardaki bu büyük saksıların her an için kırılması ihtimali vardı.

Bahçıvan Monier, dünyanın henüz yirmi iki yıldan beri tanıdığı çimentodan yapmayı hesapladı önce. Fakat ingiliz ilim adamı Aspdin’in buluşu olan çimento yalnız Portland şehrinde yapılabiliyordu o güne kadar. İngiltere’den ithâl edilmekte olan çimentodan yapılacak bu saksılar da mermere yakın bir maliyet arzedecekti.

Parisli bahçıvan, çimentoyu içine kum katarak bereketlendirmeyi düşündü. Bahçesinin bir köşesinde kumla çimentoyu birbirine iyice karıştırdı. Bu sırada yerde bulunan minik bahçe çakılları da araya karışmıştı. Bunları ayıklamakla başa çıkamıyacağını anladı ve “varsın onlar içinde bulunsun” diye düşündü.

Kum ve çakıl ile karışmış çimentoyu sulandırdı ve bunu büyük kalıplar içine dökerek dondurdu. İstenilen şekle kolaylıkla intibak edebilen ve taş kadar sağlam bir terkip ortaya çıkmıştı. Bahçıvan Monier’in bu terkip ile yapıp Paris’in parklarına koyduğu saksılar, görülmemiş bir güzellik arzettiği gibi ilim adamlarının da dikkatini çekmişti. Bahçıvan Monier, saksı yapayım derken geleceğin en büyük buluşlarından biri olacak “beton”u bulup ortaya çıkarmıştı farkında olmadan… Bu saksılar üzerinde yapılan ilmî araştırmalar, betonun sahip olduğu büyük mukavemet gücünü ortaya koymuştu. Mühendis ve mimarlar bunun yapı işlerinde mükemmelen kullanılabileceği konusunda fikir birliği yaptılar. “Beton”, mimarî dünyasında yeni bir çığır açabilecekti..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ