Hakkında Bilinmeyen
Cüssesine göre beyni en büyük olan hayvan

  • 04 Haziran 2020
  • 197 kez görüntülendi.
Cüssesine göre beyni en büyük olan hayvan

CÜSSESİNE KIYASLA EN BÜYÜK BEYNE SAHİP OLAN HAYVAN HANGİSİDİR?

Cevabın karıncalar olduğunu söylesek, şaşırır mıydınız? Üstelik karıncalar huzursuzluk yaratacak derecede insanlara benzerler. Mantar yetiştirirler, böcek olarak afid beslerler, or­dularını savaşa sokarlar, düşmanlarını korkutmak ve bozguna uğratmak için kimyasal spreyler kullanırlar, esir alırlar, çocuk işçi kullanırlar, durmaksızın bilgi alışverişinde bulunurlar; tele­vizyon izlemek dışında her şeyi yaparlar.

Ortalama insan beyninin ağırlığı 1,6 kg.dır, bu da vücut ağırlığımızın % 2’sinden biraz fazladır. Bir karıncanın beyni yaklaşık 0,3 mg.dır. Karıncaların beyninde, insan beynindeki nöronların sadece bir kısmı bulunsa da, bir karınca kolonisi süper bir organizmadır. Kırk bin karıncalık ortalama bir yuva­da, bir insanınkine eşit sayıda beyin hücresi vardır.

Karıncalar yüz otuz milyon yıldır yaşıyor ve konuştuğu­muz sırada yaklaşık on bin trilyon tanesi dolaşıp duruyor. Ge­zegenimizdeki karıncaların toplam kütlesi insanların toplam kütlesinden daha fazladır. Bilinen sekiz bin türü vardır. Dün­yadaki toplam böceklerin % 1 ’ini karıncalar oluşturur. Dünya­daki toplam böcek sayısı bir kentilyon olarak hesaplanmıştır (yani 1.000.000.000.000.000.000 adet).

Ağaç karıncası kafası olmadan yirmi dört saat idare ede­bilir fakat yalnız bir karınca, kafası olsun olmasın, kolonisi dı­şında tek başına yaşayamaz. Görünüşe göre karıncaların yol­larını bulmalarına yardımcı olan görsel bir hafızaları vardır. Geçtikleri yerlerin seri fotoğraflarını çekiyor gibidirler. Bilimci­ler karıncaların minnacık beyinlerinin bu kadar bilgiyi nasıl sakladığını anlayamıyorlar.

Karıncalar kendi ağırlıklarının misliyle fazlasını kaldırabilir ama bunun taksim escort tek nedeni, küçük olmalarıdır. Hayvan ne kadar küçük olursa vücut kütlesine bağlı olarak kasları da o kadar güçlü olur. Eğer insanlar karıncalarla aynı boyutta olsaydı on­lar da o kadar güçlü olurdu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ