Hakkında Bilinmeyen
Cüzzam hastalığı nedir belirtileri nelerdir hala var mı

  • 14 Şubat 2017
  • 1.019 kez görüntülendi.
Cüzzam hastalığı nedir belirtileri nelerdir hala var mı
İnsanlar arasında verdiği zararları ve görüntüsü nedeniyle korkulan bir hastalık olan Cüzzam ilk olarak 1976 yılında Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilmiştir. Deriyi tutan ve yayılan bir mikrop türü olan bu hastalık bulaşıcı ve çok tehlikelidir. Tüm dünyada bu hastalık türüne muzdarip olan kişilere tecrit uygulanır ve toplumdan soyutlanırlar . Ülkemizde 2605 cüzzam hastası bulunmaktadır.

Cüzzam hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda bazı ilginç sonuçlara da rastlanmaktadır. Bu hatalığa yakalanan  insanların yaşadıkları yıl  ortalamaları 60,5 olarak belirlenmiştir. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan insanların bu hastalığa yakalandıkları da ayrıca gözlemlenmiştir.Sağlık hizmetlerinden yeteri kadar yararlanamayan modern çağın nimetlerinden mahrum olarak yaşayan aynı kapları kullanan kişilerde cüzzam hastalığı yakalanma oranı belirgin özellikler arasında yer almaktadır .

Cüzzamın tek taşıyıcısı insandır. Başka canlılarla temas ile geçmesi mümkün değildir. Genellikle atadan gen yolu ile geçmektedir. Bazı bünyelerin savunma mekanizmalarının düşük olması bu hastalığın nüksetmesine zemin hazırlamaktadır. Hastalık fiziksel temas ile bulaşmaktadır.Bu sebeple hastalığın pençesindeki insanların toplumdan uzak karantina bölgesinde yaşamaları  en etkili korunma yöntemdir.

Cüzzam’ın Belirtileri

Hastalarda genel olarak Sık Sık tekrarlayan burun kanamaları ne yıkanıklıkları, Vücutta zamansız oluşan kepeksiz ve yuvarlak olmayan lekelerin belirmesi ve ara ara kaşıntı yapması, Kol ve bacak sinirleirnde ağrı yapması ,el ve ayak parmaklarının içe doğru bükülmesi ve eğilmesi, Alt göz kapaklarının hareketsizleşmesi ve kapanması, Dizlerde ve dirseklerde yara izleri, Yüz bölgesinde oluşan ödem Cüzzamın  belirgin özelliklerindir.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve tanı bu hastalığın tedavisinde son derece önemlidir. Tedavi sürecinde 3 ilaçla kombine bir yöntem ile bu hastalıkla baş edebilmek mümkündür. Geç kalınmış bir hastada vücutta dökülmeler ve sakatlıklar oluşabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ