Hakkında Bilinmeyen
Dünyada en sık görülen hastalıklar hangileridir

admin

admin

  • 06 Haziran 2020
  • 167 kez görüntülendi.

DÜNYADA EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK NEDİR?

Dünyada en sık karşılaşılan hastalık zatürree/bronşittir. Onu ishal, HIV/AIDS ve depresyon izler (Dünya Sağlık Örgü­tü, 1999). Yapılan hesaplara göre, dünya üzerinde her yıl ka­dınların % 10’u, erkeklerinse % 3-5’i klinik -yani ciddi boyutta- depresyona giriyor.

Türkiye’de depresyon geçirme oranı kadınlarda % 24, er­keklerde % 3’tür. Diğer ülkelerde de durum ciddidir: Britan­ya’da depresyona girenlerin sayısı yaklaşık 3,2 milyondur (% 7) ve bu sayı sürekli artıyor. Britanya’da 1990-2000 arasında depresyon için yazılan reçetelerin sayısı on milyondan fazla artmıştır. Hesaplara göre, depresyonun Britanya ekonomisine maliyeti sekiz milyar pounddur; buna işe gidilemeyen zaman, tedavi masrafları, intiharlar ve verim düşüklüğü dâhildir (bu da her kadın, erkek ve çocuk başına yılda 160 pounda eşittir). Yirmi beş milyon Amerikalı (nüfusun % 9’u) hayatının bir dö­neminde klinik olarak depresyondadır. Avustralya’da beş ya­şındaki çocuklar depresyon tedavisi görüyor. Bangladeş’te en yaygın hastalık açık ara ishaldir, bunu bağırsak kurdu enfeksi­yonları izler; fakat depresyon da % 3’lük bir oranla yaygın bir hastalıktır (özellikle de kadınlar arasında).

Afrika’da depresyon, sık görülen hastalıklar sıralamasın­da on birinci sıradadır; ilk iki sırada ise HIV ve sıtma şişli escort yer alır.

Çoğu gelişmekte olan ülke kültüründe akıl hastalığına duyulan şüpheler, teşhisin zor olduğu ve semptomların Batı’dakine nazaran daha çok fiziksel olarak görüldüğü anlamına geliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ