Antalya gecelik bayan arkadaş izmir otele gelen bayan arkadaş petshop Mersin eve gelen bayan
Hakkında Bilinmeyen

Ebced hesabı nedir nasıl yapılır

admin

admin

  • 12 Şubat 2017
  • 1.550 kez görüntülendi.
Ebced hesabı nedir,ebced hesabı sayıların anlamı, Ebced hesabına göre harflerin dizilimi nasıldır,İsminizin Ebced Değeri Ne İşe Yarar

Ebced Arap alfabesinin ilk dört harfinin birleşiminden oluşmuş,8 sözcüktür.  Bu sözcüklerde 28 harften oluşmaktadır.Her harfe artarak devam eden rakamlar konulmuş ve bu bazı tarihlerin belirlenmesinde kullanılmıştır. Ebced tarihte birçok alanda kullanılmıştır. Mesela büyük usta Mimar Sinan bu sözcükleri kullanarak onlara karşılık gelen sayılar üzerinden yapıların ölçümlerini oranlarını belirliyor,modüler düzenin oluşumunda kullanıyordu.Arap ülkelerinde çok yaygın kullanılan bu ilmin tarihi çok eskidir.

İnsan hayatını ,dünya hayatını insan yaratılışı ile kainat arasındaki  bağlantıyı birbirleriyle olan etkileşimi anlamak için ebced kullanılabilecek bir ilimdir.Tarihte bir çok olayı incelediğinizde tesadüf olamayacak kadar kesin sonucu olan nokta atışı denilecek doğrulukta hesaplar çıkar.Mesela Fisagor gök cisimlerinin 9 değil 10 tane olması gerekir iddiasının o zamanlar anlaşılamayıp o günkü teknoloji ile böyle bir 10. gezegen görülmemiştir.Fisagor’ un oluşturduğu sayısal sistem ise bu gezegenin varlığına işret etmekteydi.Güneş sistemimize ait olan bu gezegen ile ilgili ilk kanıtlar Sümerlilere aittir. Yani Hz Adem as. dönemine uzanan bu ilmin açılımını sayıların hikmetlerini anlama şeklinde özetleyebiliriz.

Ebced: Elif : 1, Ba : 2, Cim:3, Dal:4; Hevvez: He : 5, Vav : 6, Ze : 7; Hutti: Ha : 8, Tı : 9, Ya : 10; Kelemen: Kef : 20, Lam : 30, Mim : 40, Nun : 50; Se’fes: Sin : 60, Âyn : 70, Fe : 80, Sad : 90; Karaşet: Kaf : 100, Rı : 200, Şın : 300 Te : 400,  Sehaz: Se 500, Hı: 600, Zel : 700; Dazığ: Dad : 800, Zı : 900, Ğayın: 1000.

Bugün bu ilme sahip olanlar Kuranın hikmetine vakıf olabiliyor yaşanacak tabiat olaylarını tahmin edebiliyor yada savaşları sonuçları öğrenebiliyor fakat kesin sonuç demek müslüman için doğru olmayacağından ötürü inandığımız her hakikate Allahualem diyerek sadece Allah’ın cc. ilminde kesinlik olacağını söyleyerek anlamalı ve aldığı sonucu değerlendirmeli.

Ebced Hesabına Göre Arap Alfabesi

“elif, bâ, cim, dâl, he, vav, ze, ha, tı, yâ, kef, lâm, mim, nûn, sin, ayın, fe, sad, kaf, rı, şın, te, se, hı, zel, dad, zı, ğayın

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ