Hakkında Bilinmeyen
Ebced hesabına göre çocuklara isim nasıl konur

  • 13 Şubat 2017
  • 699 kez görüntülendi.
Ebced hesabına göre çocuklara isim nasıl konur
Ebced Hesabına Göre İsim Belirleme, Ebced ile isim karakter tahlili nasıl yapılır,

Ebced halk arasında çeşitli maksatlarla kullanılıyordu.Bunlardan bir tanesi, doğum yılını veren harflerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan kelimenin çocuğa ad olarak konulmasıdır.Ebced’ de ki mantık doğum tarihinin bir kelime veya biri iki isimle belirlenmesidir. Hangi isimler çocuğun doğduğu seneyi ebced hesabıyla verirse, o isimlrden biri çocuğa verilmiştir.Mesela: H.1311 de doğan çocuğa ” Mahmut Bahtiyar”, “Süleyman Hurşit”, ” Yusuf Mazhari” ” Ömer Rıza” , ” Recep Servet” gibi isimlerden biri verilebilir. Çünkü bunların her biri 1311 ermektedir.

Örneğin; Ebced hesabına göre H. 1290 ( 1873) yılında doğan Mehmet Akif Ersoy’un adı Babası tarafından bu usule göre Ragıyf olarak konulmuş fakat bu anlaşılmamış kelime babası ölünceye kadar kullanılmış daha sonra yakın çevresi tarafından değiştirilerek Akif olarak değiştirilmiştir.

Örneklerden de anlaşılacağı gibi bazı sözcüklerin sayısal değerleri o sözcüklerin simgesi olarak kullanılıyor.Bu konudaki başka bir örnekte ise Muhammed adının sayısal değeri olan 92, Hz Muhammedi (s.a.v) çağrıştırıyordu. Benzer şekilde Mahbub ( sevgili) sözcüğünün ve buna eş anlamlı olan diğer sözcüğün sayısal değeri 58’dir ve bu sayı kötü şeyleri anımsattığı için ( ellisekiz) sözü bir aşağılamayı içermektedir.Güneydoğu Anadolu hala öğrencilerin bu numarayı alması anne babası tarafından istenilmez.Argo olarak kullanılan beşlik kavramında Arapçada sayısal değeri 5 olan harfin görünümüyle ilgilidir.Yuvarlak bir biçimi olan bu harfin görünümü  5 sayısına farklı bir anlam yüklemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ