Hakkında Bilinmeyen
Facebooktaki Yalan Haberlere ceza var mı

  • 09 Şubat 2017
  • 538 kez görüntülendi.
Facebooktaki Yalan Haberlere ceza var mı
Facebook taki Yalan Haberler hakkında işlem yapılıyor mu

Medya kuruluşları Facebook’taki  yalan haberlere karşı tedbir olarak birleşme kararı aldılar. Fransada yer alan basın kuruluşları Facebook’ta yer alan yalan haberlere karşı savaş açtılar. İnsanları etkileyebilecek doğu olmayan haberlerin işaretlenerek anlaşmaya varılan bilgi kaynakları tarafından doğrulanması söz konusudur.

Yakın bir zamanda Amerika seçimleri sırasında bu konunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne gelmiştir. Seçimi etkilemesi muhtemel yalan haberler ;Facebook üzerinde yayınlanmakta ve kısa bir zamanda birçok paylaşım alarak zihinler kirlenmekte idi. Bu  ve benzer sorunlar nedeni ile Fransa’da yapılacak olan çalışmada  Le Monde, AFP, BFM-TV, France Televisions, France Medias Monde, L’Express, Liberation ve 20 Minutes  gazetelerinin içerisinde olduğu 8 basın yayın kuruluşu öncülük etmeye gönüllü olduklarını açıkladılar .

Fransa’da  yaşayan facebook kullanıcıları yalan olduklarını düşündükleri haberleri işaretleyerek medya ortakları tarafından doğrulanmasını sağlayabileceklerdir.  Yalan olduğu kanıtlanan paylaşım facebook tarafından kaldırılacak ve paylaşımı yapan kişi uyarılacak .Medya ortakları üzerlerine aldıkları bu vazife ile doğru haberlerin insanlara ulaşması için büyük bir sorumluluk almış olmaktadırlar .Ayrıca yanlış haberlerin vermesi muhtemel zararlarda bu şekilde en aza indirilecektir.

Le Monde, AFP, BFM-TV, France Televisions, France Medias Monde, L’Express, Liberation ve 20 Minutes  gazetelerinin öncülük ettiği yalan habere karşı doğrulama görevinde Facebook ilede bu porjeyi destekleme konusunda anlaşmaya varıldı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ