Hakkında Bilinmeyen
Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yolları

  • 07 Haziran 2017
  • 690 kez görüntülendi.
Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yolları
Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yolları

Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yolları

 

Cinsel yollarla bulaşan bu hastalık çeşitli dönemlerde ortaya çıkabilen ve yıllarca gizli kalma özelliğine sahip bir hastalıktır. Bir çok hastalığın belirtilerini taklit edebileme özelliğine sahip olan Frengi hastalığının  teşhisi oldukça zordur. İnsandan insana cinsi münasebet ile geçmesi nedeniyle halk arasında belirtileri ve rahatsızlık durumu çekinilerek anlatılması  bu hastalık teşhis konusunda çoğu zaman sıkıntı yaratabilir.

Frengi hastalığının başlıca belirtileri bir çok insanda benzer özellikler gösterse de ancak ilk dönemlerinde kendini belli etmeyebilir. Frendi sinsi bir şekilde  gizli olarak yayılıp vücudu sarabilir. Frengi hastalığının belirtilerinin en belirgini dış bölgelerde yani dudak, deri, parmak gibi yerlerde sebepsiz yara oluşumudur.

 

Frengi hastalığı 3 evreden meydana gelir:

1.Evre

 

Belirtilen bölgelerde oluşan yaralar daha sonra lenf bezlerinin şişmesine etki eder. Yaralar gözler görülebilir ancak hiçbir ağrı belirtisi oluşturmaz,lenf bezleri de aynı şekilde şişse de ağrı ya da sızı belirtmez.

 

2.Evre
Bu evrede belirtiler daha fazla ortaya çıkar ve bu kez tüm vücutta; ayakta, alında, parmaklarda, kollarda ve yüzde bakır renkli yaralar ve döküntüler oluşur. Boğaz ağrısı en büyük belirtilerden birisidir.Belirtiler zaman zaman yok olup yeniden tekrarlayabilir bu evrede.Kan tahlilleri kesin sonuç verir ve sağlıklı bir teşhis bu evrede konulabilir.

 

3.Evre
Bu evrede hastalığın en büyük belirtisi yumru oluşumudur. Bu şişkinlik aort iltihabı, aort kapağı bozukluğu, kalp atardamarlarının ağızlarında daralma ve damar çeperlerinde keseciklerin oluşumu gibi yan etkiler meydana getirir. İlerleyen safhalarda ve yaşlılık döneminde sinir bozukluğu, erken bunama, menenjit gibi etkileri de vardır hastalığın.

 
Frengi hastalığın teşhis noktası çok önemlidir Bu hastalığın tedavisi için kesin olarak tanımlanması gereklidir. Frengi hastalığına yakalanan bir bünye her türlü hastalığı taklit edebiliyor bu yüzden hastalığın teşhisi netleştirildiğinde tedavi mümkündür. en etkili tedavi yöntemi teşhis sonrasındaki aşamada yapılan penisilin tedavisidir.Penisiline alerjisi olan hastalar için ise,arsenik ve bizmut bileşikleri kullanılmaktadır. Uygulanan penisilin dozu hastalığın evresine ve hastanın bünyesine göre arttırılıp azaltılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ