Hakkında Bilinmeyen
Fuzuli kimdir kısaca hayatı şiirleri eserleri

  • 13 Ocak 2019
  • 424 kez görüntülendi.
Fuzuli kimdir kısaca hayatı şiirleri eserleri
Asıl ismi Mehmet bin Süleyman’dır.  (1495 – 1556) XVI. yüzyıl Divan şairi. Kerbela ve Bağdat gibi Irak toprakların­da zorlu bir ömür geçiren Fuzuli’nin hayatına ilişkin başka ayrıntılara henüz sahip değiliz. Türkmen aşiretlerinden Bayat boyundan olduğu belirtilmektedir.

Şah İsmail ve Kanuni Sultan Süleyman’a şiirler sunmuş ve bağ­lılığını bildirmiştir. Ardından saray tarafından maaşa bağlanmıştır. Şikâyetname adlı eserinde bu maaşın aksamasını dile getirmiştir.

Arapça ve Farsça bilen Fuzuli, bu dillerdeki edebiyatları kısa süre­de incelemiştir. Ayrıca din alanında tefsir, hadis, hikmet konularıyla da ilgilenmiş, mantık ve matematik üzerine kitapları okuma fırsatını elde etmiştir.

Şiirlerinde din dışı öğelere de yer veren Fuzuli, “aşk” üzerine yazdığı binlerce beyitle kendini kabul ettiren bir şair olmuştur. Tekke ve Divan şairleri kadar halk şiirinin izleyicileri de onun deyişlerinden yararlanmışlardır.

 Fuzulinin Yeniden Basılmış Eserleri:

Türkçe Divan (1948), Farsça Divan (1962), Leyla ile Mec­nun (1955), Beng ü Bade (1955), Rind ü Zahid (1956), Sıhhat u Maraz (1940), Enis-ül Kalb (1944), Terceme-i Hadis-i Erbain (1951), Şikâyetname (1956), Sohbet-ül Esmer (1958).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ