Hakkında Bilinmeyen
Galileo Galilei Kimdir ?

  • 23 Eylül 2017
  • 1.499 kez görüntülendi.
Galileo Galilei Kimdir ?
 

teleskop

Galileo Kimdir Galileo Hayatı
İtalyan Bilim adamı Galileo Galilei, (1564 – 1642), modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularındandır. 1564’te İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelen yaşadığı yüzyılın  tanınmış müzikçilerinden Vincenzo Galile­i’nin oğludur. Eğitim hayatında ilk tahsilini  Floransa’da yaptı. 1581’de Pisa Üniversitesinde tıp tahsiline başladı, ancak parasızlıktan okulu terk etti. Akranlarından farklı olarak 1583’ten itibaren matematiğe ilgi duyan Galilei, bu konudaki çalışmaları sayesinde 1589’da Pisa’da profesörlük elde etti.

O zamanın inanılan düşüncesine göre sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin Aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması gerektiğine inanan Galilei, Pisa Kulesinden ağırlık düşürerek Aristo’nun yanlışlığını açıkça gösterdi. Açık sözlülüğü ve parlak zekası ile  tepkisel davranışları  yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu. 1592’de Pisa’yı terk ederek, hayatında önemli bir dönüm noktası olacak olan Padova Üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

 

Başta gemicilik sektöründe kullanılan ve günümüz haritalarının oluşumunda en önemli faktörlerden olan 1597’de pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. Bununla kalmayarak güncel hayatta çok pratiklik sağlayan  ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604’te serbest düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Yaptığı icatlarda başarılı olmasına rağmen  ısrarcı olduğu düzgün ivmeli hareket kavramı hatalıydı. 1609’da Hollanda’da teleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610′ da aydaki dağlar, yıldız kümeleri ve Samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Jupiter’in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok ilgi uyandırdı ve Floransa’da saray matematikçisi olmasını sağladı. Venüs gezegeninin devreleri ve Satürn’ün şekli hakkında bilgi verirken, astronomideki Ptolemy (Batlamyus) sistemini tartıştı.

Roma’ya gitti ve 1611 yılında  oradaki Bilim Akademisi’ne üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine pek çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613’te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. 1615 yılında eserinde müdafaa ettiği Kopernik sistemini açık bir şekilde Romada ‘da savundu. 1616’da Papa Beşinci Paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon Galileo’nun kitaplarını yasaklatmak yerine kendisinden dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

 

Galilei, yaptığı faydalı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618’de üç kuyruklu yıldızın görülmesiyle dünyanın yuvarlak olduğu tezini gündeme getirerek kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının Sekizinci Urban olarak Papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” adlı eserini 1632’de yayınladı. 1633’te bu kitap kilise’nin etkisiyle yasaklandı ve dönemindeki insanlar tarafından anlaşılamayarak   müebbet hapse mahkum edildi. Yetmiş yaşında hapsedilen ünlü bilim insanı Galilei’nin gözleri kör oldu ve 1642 yılında hapiste öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ