Hakkında Bilinmeyen
Gelir Testi uygulaması ne zaman bitiyor

  • 14 Şubat 2017
  • 619 kez görüntülendi.
Gelir Testinde Yeni Dönem

7 milyon vatandaşın sırtında yük olan gelir testi uygulaması kaldırıldı. Çalışma ve Sasyal güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu müjdeyi verdi. Müezzinoğlu “Yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyecek. Artık gelir testini kaldırdık “diyerek bu testi yapmayanlara yönelik uygulanan yaptırımlarda kaldırılmış oldu. Prim ödemesini 53 lira olarak sabitlendiğini söyleyen Bakan emeklilikte yaşa takılan ve emeekli olma için yaş bekleyenlerinde bu pirimi yatırmaları halinde sağlık hizmetinden yararlanacaklarını aktardı.

3,7 milyon GSS prim borcunu ödeyemeyen vatandaşın borcu silinmiş ve 3 milyon kişininde primlerinde indirime gidilmişti. 18 yaşından büyük okumayan ve çalışmayan ve aile  içindeki geliri asgari ücretin üçte birini aşanlardan alınan GSS primlerinde büyük bir kolaylık sağlandı. GSS primleri artık değişik rakamlarda tahsil edilmeyecek. Daha önce 71, 213, 427 olarak kişinin durumuna göre farklı tahsil edilen GSS primleri artık sadece53 tl olarak alınacak . Bu primlerin ödenmesi ile kişi sağlık hizmetlerinden yararlanacaktır.

Bakan yaptığı açıklmada “Yaklaşık 7 milyon kişiye ‘Artık gelir testini kaldırdık, senin sosyal güvencen yok ise sosyal güvenceyle ilgili 53 liralık bir ücret ödediğin zaman genel sağlık sigortası kapsamına gireceksin’ diyoruz. Ailece gelir testine girmeden bu parayı ödediğinde her türlü sağlık hizmetini alabilecek. Ayrıca yaşa takılan ve emekliliği bekleyenler de 53 lira ödeyerek bu sağlık hizmetini alabilecek.”dedi Bakn 53 tl yi ödeyemeyenler ile ilgili olarakta “53 lirayı ödemeyecek durumda olanları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na havale edeceğiz ve orası onu yeşil kartlı statüsüne alacak” dedi

Bu tek rakam üzerinden GSS prim borcunun  tahsil edilmesi , önceki borçların silinmesi be birbirinden farklı ödeme  tipleri için gelir testi zorunluluğunun kaldırılması bürokratik engellerin aşılması anlamına gelmektedir. Bu uygulama ile GSS primlerinde düzenli bir ödeme tahsilatının olacağı beklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ