Hakkında Bilinmeyen
Geri Dönüşüm Nedir ? Faydaları nelerdir?

  • 03 Kasım 2017
  • 2.959 kez görüntülendi.
Geri Dönüşüm Nedir ? Faydaları nelerdir?
çevre

Geri Dönüşüm Nedir ? Faydaları nelerdir?

Yüzyılımızın en büyük problemlerinden biri olan çevre kirliliği önlemenin en önemli çalışmalarında biri geri dönüşüm uygulamalarıdır. Kağıt, plastik, cam, metal, tekstil ürünleri ve birçok elektronik ürün geri dönüştürülebilir. Plastik geri dönüşümü en zor olan bir madde olup cam geri dönüşüm kumbaraları farklı renklerde camlar için ayrı ayrıdır, çünkü camı geri dönüştürdüğünüzde sahip olduğu rengi korumaktadır.

Geri dönüşüm yapabilmek çeşitli uygulamaları bir arada kullanabilmeye bağlıdır. Güçlü mıknatıslar değişik metalleri ayrıştırmada kullanılabilmektedir. Bir ürünü üretmek için harcanan enerji ile dönüştürerek yeniden kullanmak için harcanana enerji arasında büyük farklar bulunmaktadır. Alüminyumda bu fark %95 tir. Cam ürünlerinde bu oran % 40 tır. Bir ton plastik geri dönüşüm ile kazandırıldığında 7 bin litre ye kadar yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Bu geri dönüşümü bazı ülkeler çok başarılı çalışmalar yapmaktadır. Finlandiya’da cam ürünlerinin tamamı ger dönüşüm yapılmakta her 10 plastikten 9 tanesi ise geri dönüşüme maruz kalmaktadır.

Bir plastik şişenin ve alüminyum  beş yüz yılda doğada kaybolduğu, denize atılan poşetleri yiyen bir milyondan fazla canlı her yıl ölmektedir. Cam şişenin doğada kaybolması 4 bin yıl sürmektedir.

2015 yılı itibariyle tüm New York sakinleri tüm eski elektronik aletlerini ( eski bilgisayarlar, telefonlar, televizyonlar gibi) geri dönüşüme vermek zorundadırlar, çöpe attıkları halde 100 dolar ceza ödemeleri gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ