Hakkında Bilinmeyen
Güreş kuralları türleri ve şampiyon güreşçiler

  • 20 Nisan 2020
  • 196 kez görüntülendi.
Güreş kuralları türleri ve şampiyon güreşçiler
İnsanoğlu, kendini savunmak için silâh yapmayı öğrenmeden önce sa­dece kaslarından ve beden gücünden yararlanmak zorundaydı. Bu neden­le el, kol ve bacakları kullanmağa da­yanan çeşitli mücadele teknikleri doğ­du. Bunların bir kısmında amaç kar­şısındakine vurmak (“boks, karate), bir kısmında ise rakibin sırtını yere getirmektir

Eski Türk şölenlerinde ve şenlikle­rinde güreş tutmak bir töre olarak kabul edilmişti. Türkler Orta Asya’­dan göç edince bu spor töresi de ba-|> tıya yayıldı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bir güreş mektebi sayıla­bilecek pehlivan tekkeleri kuruldu. Yıldırım, Fatih, Yavuz, Kanunî, Mu­rat IV, Mahmut II ve Abdülaziz gibi padişahlar güreş sporuna büyük ilgi göstermişlerdi.

Güreş türleri

Dünyada güreşin pek çok çeşidi var­dır: Rusya’da sambo, Japonya’da ju­do ve sumo, Türkiye’de yağlı güreş v.b. Ama bunların yalnız iki çeşidi, güreş adı altında “Olimpiyat Oyunla­rı’na alınmıştır: Greko-romen güreş ve serbest güreş. Grekoromen adı, bu güreşlerin Eski Yunan ve Roma’da yapıldığım gösterir. İkisinde de amaç rakibi yere düşürmek ve iki omuz birlikte yere değecek şekilde sır­tını yere yapıştırıp birkaç saniye öy­lece tutmaktır. Grekoromen’de gü­reşçiler ayaklarını kullanamazlar, ra­kiplerini ancak bellerinin üstünde tu­tabilirler. Buna karşılık serbest gü­reşte rakibin hemen her yanından tut­mak mümkündür ve ayaklara da ö-nemli iş düşer.

Güreş kuralları

Güreşte serbest ve grekoromen olmak üzere karşılaşmalar 3’er dakika­lık 3 raundda yapılır, toplam dokuz dakikadır. Her iki stilde de 10 sıklet vardır. F.İ.L.A. (Uluslararası Güreş Federasyonu) süreleri ve sıklet sayı­sını değiştirebilir. Sıkletler şöyledir: 48, 52, 57, 62, 68, 74, 82, 90, 100 ve ağır.

şampiyon güreşçilerimiz

Dünya Serbest Güreş Şampiyonala­rı. Ali Yücel, Nasuh Akar, Nurettin Zafer, Celâl Atik, Haydar Zafer, Ya­şar Doğu (1951); Hüseyin Akbaş, Mus­tafa Dağıstanlı (1954); Mehmet Kar­tal, Hüseyin Akbaş, Mustafa Dağıstanlı, Hamit Kaplan (1957); Hüseyin Akbaş, İsmail Oğan, Hasan Güngör (1958); Hüseyin Akbaş, Mustafa Da­ğıstanlı (1959); Hüseyin Akbaş (1962); Cemal Yanılmaz (1963); Ahmet Ayık (1965); Mahmut Atalay (1966); Ahmet Ayık (1967); Ali Rıza Alan (1970

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ