Hakkında Bilinmeyen
Hakim ve Savcılara 2700 TL net zam yapılacak

  • 31 Ocak 2017
  • 517 kez görüntülendi.
Hakim ve Savcılara 2700 TL net zam yapılacak
hakim

Hakim ve Savcılara 2700 TL net zam yapılacak
Adli ve idari yargıda görev alan hakim ve savcılara yönelik hükümetin zam çalışması tamamlanmak üzere. Bir süredir bu konuda adım atılması beklenmekteydi.Yargı teşkilatı aldıkları ücretlerin az olmasından ,başka ülkeler ile kıyaslandığında devletin en önemli kurumlarında olmasına rağmen Adalet Bakanlığına bağlı hakim ve savcıların maaşlarının orantısız bir şekilde düşük olmasından şikayetçilerdi. Mevcut çalışmada hakim ve savcılara kademeli bir şekilde maaş artışı öngörülmektedir.Kanun hükmünde Kararname ile hayata geçirilecek olan düzenlemeye göre 1 .sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar 2700 tl maaş artışı alacak.Bu artış 1 sınıf bir hakimin maaşının %25 zamlanması anlamına gelmektedir.
Devletin bir çok kademesinde memur olarak hizmet veren vatandaşlar aldıkları ücretlerin hayat pahalılığı ve artan döviz kurları nedeniyle eriyip gitmesinden rahatsızdırlar. Hükümet referandum öncesinde hakim ve savcılara kayda değer bir maaş artışı yapmayı planlamaktadır.Yapılacak olan zamma göre 1 sınıf bir hakimin 01 ocaktaki memur zammı ve asgari geçim indirimi dahil olarak hesaplanan maaşı 10 bin 800 TL iken yeni düzenlemeye göre 13 bin 500 TL ye yükselecektir.
Yargı kadrosunda toplamda 11 bin 116 hakim ve 4 bin 828 savcı bulunmaktadır .toplamda 15 bin 944 yargı mensubunu sevindiren bu gelişmenin Nisan ayında gerçekleşecek olan referandum öncesinde hayata geçmesi planlanmaktadır. Kıdemlerine göre zamdan yaralanaca olan topamda adli yargıda 12 bin 403, idari yargıda bin 547 hakim ve savcı görev yapıyor. Danıştay’da 504, Yargıtay’da 936, HSYK’da 163 yargı mensubu bulunuyor. Adalet Bakanlığı merkez teşkilatında 370, Anayasa Mahkemesi Raportörü 15, Türkiye Adalet Akademisi’nde ise 6 yargı mensubu düzenlemeden yararlanacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ