Hakkında Bilinmeyen
Halepçe Katliamı Nedir?

  • 17 Mart 2017
  • 338 kez görüntülendi.
Halepçe Katliamı Nedir?
Halepçe Katliamı

Halepçe Katliamı Nedir?

Bundan tam 29 yıl önce dönemin diktatör lideri Saddam Hüseyin, El-Enfal Harekatı’nı bastırmak için Halepçe’de katliam yaptı. Tüm dünyanın gözü önünde kimyasal silah kullanarak 5 binden fazla insanın ölümüne 7 binden fazla kişinin de yaralanmasına neden olmuştur .

1986-1988 yıllarında hiç bitmeyecek savaş olarak görülen Irak İran savası sırasında Irak’ın kuzeyinde bulunan Kürtlere yönelik kullanılan kimyasal silah ile saldırı sonucunda binlerce insanın katledilmesinin ismidir Halepçe.

El Enfal harekatı olarak bilinen direniş Kürt bölgesinde hızla yayılmakta idi. Saddam acımasızca bir karar vererek sivil, çocuk ,ve yaşlı dememden 5 binden fazla insanın ölümüne 7 binden fazla insanında yaralanmasına neden olmuştur .

8 adet MİG tipi savaş uçağından zehirli gaz taşıyan bombalar bu bölgeye atıldı. Saldırının ardından yıllarca etkileri insanlar üzerinde sürdü . Yeni doğumlarda çocuklar sakat olarak doğdu. rak Yüksek Ceza Mahkemesi 1 Mart 2010 tarihinde soykırım eylemi olarak Halepçe katliamını tanıdı.

İktidarını bırakmak istemeyen diktatör bir yöneticinin yapabileceklerinin sınırının olmadığı bu saldırı ile tüm dünyaya kanıtlanmıştır . Demokrasi ve insan haklarının kazanılması için verilen bedeller bu katliamda olduğu gibi bazen nesilleri de etkileyecek güçte olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ