Hakkında Bilinmeyen
Hasan El Benna Kimdir ?Hasan El Benna Eserleri Nelerdir ?

  • 18 Haziran 2017
  • 1.119 kez görüntülendi.
Hasan El Benna Kimdir ?Hasan El Benna Eserleri Nelerdir ?
İhvanı Müslim

Hasan El Benna

İhvanı Müslimin yani Müslüman kardeşler adlı  teşkilatın kurucusudur. 14 Ekim 1906 Mısır’da Mahmudiye şehrinde dünyaya gelmiştir. İmam babanın oğluydu. Küçük yaşta cami ile ev arasında uhrevi  dünyasının  temel  taşları  atılmıştı. Üniversiteyi Darul Ulum ‘da birincilikle bitirdi. Mezuniyeti öncesi 18000 şiir ezberlemişti. Zeki  bir insandı  hafız olduğunda henüz 15  yaşında idi. Genç  yaşta  arkadaşları Ali Bedir, Lebbi Nevvar ,Abdurrahman Saati, Said Bedr  ile  beraber ilk defa “Haramların İşlenmesini Önleme  Cemiyeti”ni  kurmuş 22  yaşında  sorumluluk  duygusunun gereğini  yerine  getirmişti. Akranlarından  çok  farklıydı. Genç yaşta kahvehanelerde başlayıp giriştiği davası  büyümüş  Yahudilere  karşı  cihad  telkin edecek  ve  daha  büyük  bir örgütlenmeyle İhvanı Müslimini  kuracaktı. Bu topluluk Filistin’in  yıllardır süren zulmüne engel  olmak için mücadele  verecekti. Köyy köy  dolaşıp inandıkları  şeyleri  anlatıyordu. Fakat  o zaman ki  hükümet  bu durumdan rahatsızdı. Kral Faruk bir bir İhvana  bağlı olanları  hapse  attırıyordu.

Kral Faruk Hasan El Benna’yı  önce  arkadaşlarını  hapse  atmakla  yalnız  bırakmış  sonrada öldürülmesi için emir  vermişti. Mahmud Abdulmecid gizli istihbarattan beş kişiyi gönderdi  ve infazı  gerçekleştirtti.

Tarih 12 Şubat’ı gösteriyordu ki  Hasan El Benna  bir konferans  çıkışında silahlı  saldırıya  maruz kaldı.  Ciddi  bir  yarası olmamasına  rağmen polisin hastaneye  müdahele  etmesi  sonucu fazla  kan kaybeden lider orada vefat etti.

Kahire’nin karışık olduğu  günleriydi.  Camilere kilit  vurulmuş,  sokaklardan  insanlar çekilmiş ve erkkelr  hapse  atılmıştı. Hasan El Benna’nın cenazesi yalnızca Babası, eşi  ve kız kardeşi  tarafından defnedildi.

Sevenlerinin gösteri yapmasından korkan yetkililer mezarın başında  nöbet tutuyorlardı.

Hasan El Benna’dan sonra ihvanMüslimin faaliyetlerine  devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ