Hakkında Bilinmeyen
Her ayın günleri neden farklıdır

admin

admin

  • 02 Temmuz 2020
  • 360 kez görüntülendi.

NEDEN HER AYIN GÜN SAYISI FARKLIDIR?

Romalılar kendi takvim uygulamalarına milattan 758 yıl önce 10 aydan oluşan bir takvim sistemiyle başladılar. Bu ori­jinal Roma takviminde aylar, Mart ayından başlamak üzere, Martius (Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Hazi­ran), Ouintilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Ey­lül), October (Ekim), November (Kasım) ve December (Aralık) şeklindeydi. Mart ayında gündüz ve gece eşit olduğu ve bin­lerce yıldır da hayatın başlangıç zamanı olarak kabul edildiği için ilk ay seçilmişti.

Bu aylardan Quintilis’den (Temmuz), December’a (Aralık) kadar olanlar, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 rakamlarının Romalılarca te­laffuz ediliş şekliydi. Yani, Mart başlangıçlı takvime göre bu aylar yılın 5., 6., 7., 8., 9. ve 10. aylarıydılar. Yalnız bu 10 ay­lık takvim geride eksik olan bir 60 gün bırakmaktaydı. Yedek bırakılan bu 60 gün senenin tamamlanmasında sorun yarattı­ğından Janarius (Ocak) ve Februarius (Şubat) adlarıyla iki ay daha eklenerek takvim 12 aylık bir takvim olarak tamamlandı. Bu yeni duruma göre yılın ilk ayı Martius (Mart), son ayı ise Februarius (Şubat) oldu.

Bu sistem asırlar boyu devam ettikten sonra milattan 46 yıl önce Roma İmparatoru Julius Caesar (Sezar), büyük bir ih­timalle politik sebeplerden takvimde bazı değişiklikler yaptı.

On bir ayı 30 ve 31 gün olarak iki şekilde düzenledi. Yılın son ayı olan Şubat’a 29 gün verdi ve dört senede bir Şubat’a bir gün eklenmesini kabul etti. Daha sonra ne hikmetse Janairus’u (Ocak) yılın ilk ayı olarak ilan etti. Durum böyle olunca da, her dört yılda bir eklenecek bir günün, yeni sistem de de yılın ikinci ayı konumuna gelmesine rağmen Februar ius’a (Şubat) eklenmesine devam edildi.

Julius Caesar’ın ani ölümünden sonra (Brütüs’ün ihanetini hatırlayalım), Romalılar çok sevdikleri imparatorlarının anısına Ouintilis (Temmuz) ayının ismini July olarak değiştirdiler.

Julius Caesar’dan sonra tahta çıkanlardan, Augustus kendi şerefine, Sextilis (Ağustos) ayının ismini kendi ismiyle kadıköy escort değiştirerek bu aya August adını verdi (iktidar hırsı ve kıs kançlık hep vardı). Ancak ortaya bir sorun çıkmıştı. Sezar’ın ayı 31 gün, Augustus’un ayı ise 30 gün çekiyordu. Tabii ki ye ni imparator bunu kendine yakıştıramazdı! Sorunu yine kendi si çözdü ve zaten 29 gün olan Şubattan bir gün daha alarak Ağustos’a ekleyiverdi. Böylece iki ay da eşitlenmiş oldu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ