Hakkında Bilinmeyen
Hicret Sonrası Müslüman Olan Sahabeler

  • 12 Nisan 2017
  • 350 kez görüntülendi.
Hicret Sonrası Müslüman Olan Sahabeler
hicret ve müslümanlar

Umeyr Bin Vehb ‘in Müslüman Oluşu

Umeyr Bin Vehb Müslüman olmadan önce Bedir Savaşında müşriklerin safında yer alanlardan biriydi. Evladı müslümanların eline esir düşmüş yoksulluğu sebebiyle içindeki intikam duygusunun gereğini yapma imkanı bulamamıştı. Bir gün Safvan ile berber otururlarken Bedir savaşında müşriklerin yaşadıklarını konuşmuşlar  bunun üzerine Umeyr “Borcum olmasaydı şimdi Medine’ye gider Muhammed (a.s.v)ı öldürmeden geri dönmezdim ” dedi.  Safvan bunu fırsata çevirdi ve ” Eğer sen bu işi yaparsan borçlarını öder çocuklarına sahip çıkarım “dedi.

 

Umeyr karar aldı hemen kılıcını biledi  ve üzerine zehir sürdü. Medine’ye kadar gitti ve Peygamberimizin huzura geldi. Hz. Ömer’de orada bulunuyordu ve ona hiç itimadı yoktu. Efendimiz (s.a.v) kısa bir konuşmadan sonra ona neden geldiğini sordu.Umeyr dedi “Elinizde olan oğlumu azat etmenizi rıca için geldim”  Efendimiz doğruyu söyle dedi.  Umeyr ise doğruyu açıklamadı. Sözü Peygamber efendimiz aldı ve dedi ki ” Hayır onun için gelmedin Sen ve Saffan bin Umeyye ile beraber Hicr’de oturup Bedirde cesetleri kuyuya atılan Kureyş  müşrikleri için dertleştiniz, sonra sen ” ah şu borçlarımla elime bakan çocuklarım olmasaydı gidip Muhammedi  öldürürüm dedin. Safvan’da sana eğer bu işi yaparsan borçlarınla çocuklarını ben üzerime  alırım dedi. İşte sen bunun için geldin, fakat Allah sana bu imkanı vermez dedi.

Umeyr şaşkına döndü ve bu olanları Safvan’dan başkası bilmiyordu dedi ve şehadet etti.

Peygamber efendimize SAV. gayp hakkında bildikleri Allah tarafından onun izin verdiği kadarı bildirilmektedir. Bu bilgiler sayesinde h-gerçekleşen mucizeler birçok kişinin islam dinini seçmesinde yardımcı unsur olmuştur .

Umeyr bin Vehp hicret sonrasında müslüman olan sahabelerdendir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ