Hakkında Bilinmeyen
Hz Hatice Hayatı

  • 12 Nisan 2017
  • 901 kez görüntülendi.
Hz Hatice Hayatı
Ezvacı tahirat

Ezvacı Tahiyratın İlk Hanımı Hz Hatice

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed a.s.v ‘ın ilk eşi olan ve peygamberlik gelmeden çok önce efendimizin hanesine giren ilk eşidir.  Babası Huveylid zengin ve soylu bir aileye sahipti.  Annesi  Fatıma’da Mekke’de edep ve iffetiyle bilinirdi.  Hz. Hatice efendimizle evliliğinden hatta bekarlık yıllarından beri temiz manasına gelen Tahira  lakabıyla anılırdı.  Mekke’nin asil, güzel, zengin bu hanımına bir çok talip geliyordu . Hz. Hatice peygamber efendimizden önce 2 evlilik yapmıştır. 2 çocuk annesidir. Mekke’nin hatırı büyük isimlerinden Ebu Cehil, Ebu Sufyan gibi isimler kendisine talip olmuş fakat o hepsini reddetmiştir. Hatta Ebu Cehil’in Allah Rasulüne olan kini bununla başladığı düşünülür. Hz Hatice Hz Muhammed’in (s.a.v) methini çok duymuş ve onunla iş yapmaya karar vermiştir bu ticaret onu tanımasına vesile olmuştur. Efendimize büyük bir hayranlık ve muhabbet besleyen Hz. Hatice arkadaşı vasıtasıyla evlenme teklif etmiş ve bütün Mekke ahalisini şaşırtmıştır. Yaşça Efendimizden 15 yaş büyük olan Hz Hatice esasen Hz Aişe’ den sonra efendimizin eşleri içinde en yaşı küçük olan hanımıydı.Peygamber Efendimiz( s.a.v) o günlerde  fakir, zor imkanlarla yaşayan bir gençtir. Hz. Hatice eşini öyle yürekten sevmiş ki hiç bir fedakarlıktan kaçınmamıştır. Düğünlerine Peygamberimizin süt annesini davet etmiş onu yaşadığı yerden aldırmış eşini mahzun bırakmamış Hz. Halime’ye oğlunun hediyesidir deyip kırk baş hayvan hediye etmiştir. Düğünde cariyelerinin eline taslarla mücevherlerini vermiş Efendimiz geçerken yoluna dökmelerini istemiştir. Evinde onca cariye varken  eşine elleriyle yemek yapar  hizmetini bizzat kendisi görürmüş.

Hz Hatice için rivayet edilen odur ki malını kazanda kaynatıp tüketmiştir ve kendisi boykot döneminde aç vefat etmiştir. Bütün varlığını dini uğrunda inandıkları için sarf etmiştir. Hz. Aişe bir seferinde Hz. Hatice’nin kız kardeşi efendimizin çadırana gelerek Ya Aişe diye seslenmiş, efendimiz gayri ihtiyari Hatice diyerek sevinçle ayağa kalkmış Hz. Hatice bu durumu görünce kadınca hisleriyle demiş “Ey Alla’ın Rasulü  Sana Allah cc.  Hatice’den daha genç daha hayırlısını nasip etti sen hala Hatice diyorsun  efendimiz “Allah’a yemin ederim ki bana Hatîce’den daha hayırlı bir hanım verilmemiştir. İnsanlar beni inkâr ettiği zaman o bana iman etti. İnsanlar beni yalanladığı zaman o beni tasdik etti. İnsanlar beni mahrum ettiği zaman o bana malıyla sahip çıktı. Allah beni ondan, diğer hanımlara nasip olmayan çocuklarla rızıklandırdı.” dedi.

Hz Hatice evlatlarını henüz kendi hayattayken kaybetmiş, malının tamamını kaybetmiş fakat asla sarsılamamış büyük ruhlu bir kadındır. Efendimiz Nur dağın her gidişi dönüşü günler sürerdi Hz Hatice bir gün bile olamamış her gün yemeğini o kızgın güneşin altında eşine götürmüş sabırla sevgiyle beklemiş. Efendimi s.a.v ‘de onun bu vefasına karşı Mekke fethedildikten sora her türlü teklifi reddederek çadırını 15 gün Hz Hatice’nin mezarının yanına  kurmuş günlerini orada geçirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ