Hakkında Bilinmeyen
Hz. Peygamberimizin (a.s) Kişiliği

  • 12 Mayıs 2020
  • 631 kez görüntülendi.
Hz. Peygamberimizin (a.s) Kişiliği
Peygamberimiz (as) Müslümanlara Allah’ın emirlerini iletirken aynı zamanda onu kendi hayatında uygulayan en iyi örnekti. O da bir insandı ve dosdoğru olmakla emrolunmuştu. Hayatında bu ilkeyi benimsemiş, hâl, hareket ve tavırlarıyla bu yolda ilerlemişti. Konuşmasını, kararlarını, insanlara karşı davranışlarını bu doğrultuda yönlendirmişti. “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol.” emrini aldığı Hûd Suresi’nden o kadar etkilenmişti ki “Hûd Suresi beni ihtiyarlattı.” demişti.

Sahabeden biri Hz. Aişe’ye: “Resûlullah’ın (as) ahlâkı nasıldır?” diye sorduğunda; Hz. Aişe şöyle cevap verdi: “Sen Kur’an okumuyor musun? Onun ahlâkı Kur’an’dır.”

Peygamberimizin (as) ahlâkı Kur’an’dı, onda hiçbir kötülük bulunmazdı. O güvenilirdi, hayatında kimsenin güvenini sarsacak bir harekette bulunmamıştı. O müşriklerin bile güvendiği, mallarını emanet ettiği biriydi. Şaka da olsa yalan söylemeyecek kadar doğru sözlüydü. Merhametiyle herkesi kuşatırdı; çünkü o âlemlere rahmet olarak gönderilmiş­ti. Kendisini öldürmek isteyenlere karşı bile bağışlayıcıydı. Adildi, haklıya hakkını verir; suçlu, kızı da olsa onu cezalandıracağını ifade ederdi. Azim ve kararlılığıyla güçlüklerin üstüne cesurca gider, başladığı bir işi tamamlamadan bırakmazdı. Kendi toplumunun yaptığı eziyetlere dayanacak ve tebliğini bıkıp usanmadan tekrarlayacak kadar da sabır­lıydı. Çok cömertti; elinde ne varsa ihtiyaç sahiplerine verirdi. Parasız kalma endişesine hiçbir zaman kapılmazdı. İnsanları incitmezdi, onların kaba davranışları karşısında bile kötü söz söylemezdi.

Peygamberimiz (as) Allah tarafından güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderilmiştir. Allah’ın Resulü (as) hayatın her yönünü kapsayan bir ahlâka sahipti. Müslümanlara ör­nek olacağı bilincindeydi. Çünkü kendisinin her sözünü, her hareketini ashabı izliyor, gelecek nesillere aktarıyordu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ