Hakkında Bilinmeyen
HZ YUSUF HAYATI

  • 14 Eylül 2017
  • 1.563 kez görüntülendi.
HZ YUSUF HAYATI
Yusuf Peygamber

Hz Yusuf a.s Hayatı

Hz. Yusuf Yakup peygamberin oğlu olup soyu İshak  peygambere dayanmaktadır. Dolayısıyla Beni İsrail peygamberlerindendir.

Hz  Yakup peygamberin 12 oğlu  vardır. Bunların içinde en güzel yüzlü  ve  en akıllı olan Hz Yusuf idi. Babasının ona diğer kardeşlerinden farklı bir  teveccühü  vardı içi  hasetle  dolu olan ağabeyleri  bu durumu  hazmedemiyordu. Kuranı Kerimde bu olay özetle  şöyle  anlatılır.

Hz Yusuf rüyasında 11 yıldızla beraber güneşin kendisine  secde ettiğini  görmüş bunu da babası Hz Yakup’a anlatmış. Babası  bunu  kardeşlerine anlatmaması için onu  tembihlemiş. Çünkü ağabeyler Hz Yusuf’ ve  kardeşi Hz Bünyamin’i   babalarının  diğer evlatlarından  daha  fazla  sevdiğine  inanmışlardı  babaları  bu durumun  farkındaydı.

Önce Hz Yusuf’u  öldürmeye  karar  vermişler  ama içlerinden biri  öldürmek yerine kuyuya  atalım   kafilenin biri  bulup  onu  alsın demiş. Sonra babalarının kendilerine  güvenmediğini  anlayıp onu  ikna  etmeye  çalıştılar. Hz  Yakup  dedi  “Onu götürmeniz beni üzer, korkarım ki onu kurt yer de sizin haberiniz bile olmaz.”Onlar  güçlü olduklarını onu  koruyacaklarını  söyleyerek izin aldılar. Planladıkları  gibi kuyuya  attılar Allah cc. ona  vahyetti: “Andolsun ki, sen onlara ilerde hiç beklemedikleri bir sırada bu yaptıklarını haber vereceksin”.

Kardeşler  geri  döndü  ağlamaklı  bir  şekilde babalarına Yusuf’u  kurt  yedi  dediler  ve önceden hazırladıkları kanlı  gömleği eline  verdiler. Hz Yakup inanmadı sabırla beklemeye  başladı.

Hz  Yusuf oradan geçen bir  kafile  tarafından fark edildi  ve  köle  olarak Mısır’a  götürüp  satıldı. Yusuf  büyüyüp delikanlı  olunca  evin hanımı  ondan yararlanmak istedi fakat  karşılık bulamadı ikisi de  kapıya  koştular  kadın Yusuf’un gömleğini  arkana yırttı  o esnada  evin beyi  gördü. Bu  olay   anlatılınca  denildi ki  gömleğe  bakılsın kim haklı  olduğu  anlaşılsın. Gömlek arkadan yırtılmış olduğu  için kadın korktu  doğruyu  söyleyemedi  fakat  şehirde  kadınlar  konuyu  çok  dillendirdiler oda bir  yemekli  davet  tertip etti ve Hz Yusuf’u da oraya getirdi  onu  gören kadınlar farkında olmadan  bıçakla  ellerini  kestiler.  Kadın dedi  bu  bahsettiğiniz  gençtir  ben onu istedim o  beni  istemedi  yine de benim muradımı kabul  etmezse  zindana attıracağım. Fakat  Hz Yusuf  kabul etmedi  ve zindana  atıldı. Mahkum olduğu  sürede  insanların rüyalarını  tabir  etti  ve  söylediklerinde hep  haklı çıktı.  Bu  özelliği  hükümdarın kulağına  gitti  o da  gördüğü  bir  rüyayı  anlattı  sonra Hz Yusuf  ileride  olacakları anlattı  daha  sonra  zindana  girmeden önce  başına  gelenleri hükümran öğrendi  onu  güvenilir  buldu  ve  hazinesinin  başına  geçirdi. Aradan uzun zaman  geçti  Hz Yusuf’un bahsettiği  kıtlık zamanı  geldi . Yusuf’un kardeşleri de zahire  almaya  geldiler  Yusuf ağabeylerini  hemen  tanıdı  ama  onlar  kardeşini  tanıyamadılar. Yusuf onlara  şart  koştu   ve  küçük kardeşlerini de Mısır’a gelmelerini istedi. Bünyamin ile  beraber  Mısır’a  gittiler  Yusuf  onlara  oyun etti  ve  kardeşi  Bünyamin’i  alı koydu. Daha  sonra gerçek ortaya  çıkınca  kardeşleri  şaşırıp  kaldılar. Pişmanlıkla her şeyi  itiraf ettiler Hz Yusuf onlara   dedi ki  “Bugün size bir ayıplama ve azarlama yoktur. Allah, sizi, mağfiretiyle bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir.”

Daha  sonra Yusuf  gömleğini  verip  babasına gönderdi   Hz Yakup  gömleği  gözlerine  sürmesiyle  görmeye başladı.

Kuran da anlatılan bu olayda kadın Hükümdarın güzel karısı  Züleyha idi. Eşinden çocuğu olmamıştı Henüz hakka  gönlü  açılmamıştı  fakat  iman ettikten sonra Hz Yusuf ile evlendi  ve iki  çocukları oldu.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ