Hakkında Bilinmeyen
İlk dikiş makinesi ne zaman kim icat etti

  • 19 Mayıs 2020
  • 346 kez görüntülendi.
İlk dikiş makinesi ne zaman kim icat etti
İLK DİKİŞ MAKİNESİNİ KİM İCAT ETTİ?

İlk dikiş makinesinin mucidi net olarak bilinmiyor. Bunun nedeni, birçok mucidin olmasıdır. 1790 yılında ilk patenti alan kişi olarak kayıtlarda Thomas Saint görünür. Daha sonraları Isaac Singer ve Elias Howe Jr. gibi mucitlerin bulacağı birçok teknik özelliği başvurusunda belirtmesine karşın hiçbirini ger­çekleştirememiştir.

Birçok patent alındı ancak hiçbiri ticari bir başarı elde edemedi. 1830’da Fransa’da yaşayan Barthelemy Thimmonier ticari başarıyı yakalayan ilk dikiş makinesinin patentini aldı. Zincir dikiş yapabilen bu makinelerden seksen tane yapıldı ve ordunun kıyafetlerinin dikiminde kullanıldı. Bu makinelerin iş­lerine zarar vereceğini düşünen bir kısım işçi tüm makineleri talan etti. Thimmonier bu olayın ardından yoksul bir hayat ya­şadı. 1833’de ABD’de VValter Hunt isimli bir mucit tarafından geliştirilen çift dikiş yapabilen makine icat edildi. Hunt bu ma­kinenin patentini almadı. On yıl gibi bir süre sonra Elias Howe Jr., Hunt’tın buluşundan habersiz bir çift dikiş makinesi buldu ve patentini aldı.

Howe’un eşi, aileleri geniş olduğundan geçimlerine katkı sağlamak için zengin ailelere dikiş dikiyordu. Howe eşini iş yaparken izlemesi sayesinde dikiş makinesi geliştirme fikrini edinmişti. Amerika’da 1846’da ürettiği başarılı dikiş makinesi için bir üretici bulamadı. İngiltere’ye giden kardeşi Amasa, VVilliam Thomas isimli bir korse üreticisiyle anlaştı. Howe ma­kineyi uyarlamak için gittiği İngiltere’de anlaşmazlık yaşayınca beş parasız ABD’ye geri dönmek zorunda kaldı. Howe daha sonra fikrinin kopyalanmış olduğunu fark etti. Bu kopyacılara dava açtı ve mahkeme tarafından haklı bulundu. Kendisine tazminat ödemek zorunda kaldılar. Howe daha sonraları ABD’nin en zenginleri arasına girdi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ