Hakkında Bilinmeyen
İnsanlar neden ve nasıl yaşlanır

admin

admin

  • 23 Haziran 2020
  • 179 kez görüntülendi.

NEDEN YAŞLANIYORUZ?

Sınır tanımayan kozmetik, estetik ve sağlık sektörü daimi gençliğe kavuşmak isteyenlere umut vermeye devam etse de eninde sonunda her insanın yaşlanacağı gerçeğini ortadan kaldıramıyor; en azından henüz!

Yaşlanma aslında doğduğumuz andan itibaren vücudu­muzun programlanmış olan görevlerinden birisidir. Hormonla­rın karmaşık şekilde gerçekleşen etkileşimleri tarafından dü­zenlenir. Beslenme alışkanlığı (özellikle yağlı besin tüketimi), metabolizmanın genel işleyişi (serbest radikallerin oluşumu) ve fazla kilolar da yaşlanma etkisini hızlandıran etkenlerdir. Ayrıca DNA yapısındaki belirli bölgeler de yaşlanmadan direkt olarak sorumludur.

Her hücre bölünmesi sırasında hücre içerisindeki genetik madde, kendini yeni hücreye aktarabilmek amacıyla kopyalar. İşte bu kopyalama esnasında, genlerin uç noktalarındaki bazı özel bölgeler de kısalarak yeni hücreye geçer. Dolayısıyla, her hücre bölünmesinde ve yenilenmesinde bu özel bölgeler daha da kısalır ve bir süre sonra artık hücre yenilenmesi ger­çekleşemez. Yaşlılarda yaraların geç iyileşmesi ve dokuların artık kendini yenileyememesi, bu nedene dayalıdır. Ayrıca metabolizmada işlevini yitiren ve eskisi gibi etkinlik sağlaya­mayan her aşama, yaşlanmayı hızlandırır. Vücut hücrelerine ve onların işleyişine zararlı escort antalya etkisi bulunan her yabancı madde (alkol, sigara, radyoaktivite ve ağır metaller gibi çeşitli mutajen* maddeler, vs.) hem direkt olarak hem de bağışıklık sistemini zayıflatmak suretiyle dolaylı olarak yaşlanmaya etki­lidir. Belirli aşamalarda yapılan müdahaleler, yaşlanma etkisi­ni yavaşlatabilir ancak yaşlanmayı tam olarak önleyebilmek henüz mümkün değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ