Hakkında Bilinmeyen
İşsizlik Maaşı Değişiyor. Torba Yasada Neler Var

  • 11 Ekim 2017
  • 757 kez görüntülendi.
kpss

İşsizlik Maaşı Torba Yasa 

Meclis gündemindeki Torba yasa ile çalışanlar ve memuriyet kanunlarında yeni düzenlemeler yapılacaktır. Taşerona kadro, erken emeklilik, emeklilikte yaşa takılanlar, memur olabilme şartları gibi bir çok konuda kamuoyu yeni yapılacak düzenlemeleri beklemektedir.

Mevcut torba yasada işsizlik maaşında bazı düzenlemeler yapılması planlanmaktadır. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım taşeron işçiye yıl sonuna kadar kadro sözü vermesi neticesinde bu konuda da bir düzenleme yapılması beklenmektedir. Şimdilik taşerone verilen maaşı kapsayacak düzenlemede Maliye Bakanlığına verilecek yetki ile taşeron işçinin maaşını belirlemesinin önü açılacaktır.

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bit düzenlemede bu torba yasa içerisinde yer almaktadır.

Asgari Ücreti Koruma

Milyonlarca asgari ücret alan çalışan her yıl Kasım-Aralık aylarında vergi diliminin yükselmesi nedeniyle maaşını 1404 tl yerine 1328 tl olarak 76 tl eksik almakta idi. Ayrıca ekim ayında da bu ücret 1404 tl yerine 1374 tl ye düşmekte idi. Torba yasa ile devler bu düşüşü kendisi finanase edecek olup çalışanın az para almasının önüne geçecektir.

İşsizlik Ödemesi Hakkında

İşsizlik maaşı ödemesi alan işçiler her ayın son günü PTT den maaşlarını almakta idi. Bu durum ay sonu olması ve bazı ödemeler ile çakışması nedeniyle fazladan iş gücü kaybına neden olmakta idi .Ayrıca vatandaşların uzun kuyruklarda beklemelerinin de önüne geçecek düzenlemede ödemelerin her ayın 5 inde yapılması planlanmaktadır.

Taşeron Maaş Düzenlemesi

 

Daha önceden her kamu kurumunun kendi belirlediği taşeron işçi maaşını artık Maliye Bakanlığı kendi belirleyecektir. Kurumlara göre farklılık gösteren ödenen maaş rakamları bundan böyle tek bir adresten belirlenecek olup kontrol sağlanacaktır.

 

– Asgari ücretin 1404 liranın altına düşmemesi için çalışanlara ilave geçim indirimi sağlanacak.

– Taşeron işçilerin maaşlarını Maliye Bakanlığı belirleyecek.

– Ay sonları ödenen işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenecek.

– Terörle Mücadele Kanununa göre istihdam hakkı bulunanlarda yaş sınırı kalkıyor.

– Terörle mücadelede yaralanan vazife malulleri ile 15 Temmuz Darbe Kalkışmasının bastırılması sırasında yaralananlar memur olabilecek.

– Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların alacakları yetki belgesi için yapacakları harcamalar 2020 yılına kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

– Kefalet Sandığında bulunan  480 milyon tl  Maliye’nin bütçesine geçecektir.

Kefalet Sandığı Nedir: Kefalet Sandığı, kamu kurumlarında veznedar, tahsildar, ambar memuru, konsolos gibi görevlerde bulunan, para ve menkul kıymetleri elinde tutan, alıp-veren memurların zimmetine para geçirme ya da herhangi bir nedenden dolayı devlete verecekleri zararı karşılamak üzere 1934 yılında kurulan bir sistemdir. Bu fonda biriken aidatların oluşturduğu 480 milyon tl yeni torba yasa ile Maliye Bakanlığı’na geçecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ