Hakkında Bilinmeyen
Kıdem Tazminatı Nedir? Kimler Alabilir

  • 09 Ekim 2017
  • 312 kez görüntülendi.
emekli

Kıdem Tazminatı Kimler Alabilir

Kıdem tazminatı çalışanların güvencesi konumundadır. İşçilerin çalıştıkları iş yerlerinde her yıl kanunla belirlenen miktarda tazminat almaya hak kazanmaktadırlar. Peki kıdem tazminatını kimler hangi şartlar ile alabilmektedirler . En çok merak edilen konulardan bir olan işveren tarafından çıkarılınca mı tazminat alabilirim. Kendim istifa edersen tazminat alabilir miyim. Kıdem tazminatı hak edilmeyen durumlar hangileridir. Bu soruların cevabını siler için derledik.

 

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Çalışma Bakanlığının belirlemiş olduğu iş ve işçiyi koruma kanunları çerçevesinde kıdem tazminatı, her 1 yıl için 30 günlük yani, aylık, brüt ücret üzerinden hesaplanır ve bir aylık ücretin, çalışma yılı ile çarpılması sonucu ortaya çıkar. Çalışanın ücreti içinde yer alan yol yardımı, yemek, ikramiyeler, primler, sağlık sigortası gibi tüm ödemeler de tazminat hesabına katılır.

Son alınan kararlar çerçevesinde Kıdem tazminatı için tavan tutarı de devlet belirlemektedir. Hükümet tarafından açıklanan 2017 yılı için kıdem tazminatının tavanı 4.426,16 liradır. Kıdem tazminatı almaya hak kazanan kişilerin çalıştıkları yıl ile bir yıl için alacakları tazminat miktarını çarpmaları gerekmektedir.

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR?

Kıdem tazminatı almak için İşçinin askerlik durumunda, hamile kalınması durumunda ve iş yerinin değişmesi durumunda alınabilir.  İş yasasına göre sağlık sorunu gibi haklı bir nedene dayanarak, işten ayrılma zorunluluğu oluşmuşsa tazminat alınır. Erkek çalışanların askerlik nedeni ile işten ayrılması da tazminatı doğurur. Kadın çalışanlar ise çalışırken evlenirse, evlendikten sonraki bir yıl içinde kendi isteği ile işten ayrılabilir ve tazminat alabilir. Emeklilik şartını yerine getirmiş çalışanlar da kıdem tazminatı alabilir. Ayrıca çalışanların 3600 gün fiili çalışmışlıkları olması halinde de SSK dan alınacak belge ile kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilirler. Bu belge senede bir kez verilmekte ve bir ay geçerlilik süresi olmaktadır. Kesin olarak çalıştığını yerden ayrılmak istediğinize karar vermeniz halinde bu belgeyi almalısınız.

Bir yıl süre ile bir iş yerinde çalışan kişilerin kıdem tazminatı alma hakları vardır. Haklı nedenler için bazı durumlarda uzman tavsiyesini almak gerekebilmektedir. İş yerinin çalışma şartları , psikolojik ve bedensel rahatszlığa maruz kalabilme durumları da bazen haklı ayrılma nedeni olabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ