Hakkında Bilinmeyen
Kral Midas Kimdir? Midas’ın Kulakları Efsanesi Nedir?

  • 26 Ekim 2017
  • 2.684 kez görüntülendi.
Kral Midas Kimdir? Midas’ın Kulakları Efsanesi Nedir?
kral

Kral Midas Kimdir? Midas’ın Kulakları Efsanesi Nedir?

Midas M.Ö. 738 – M.Ö. 696 yılları arasında Gordion kentinde yaşamış olan ve kulakları ile efsanelere konu olmuş olan kraldır. Frigya’nın meşhur kralı olan Midas Gordion kentinde yaşamıştır. Midas efsaneye göre kulakları nedeni ile zor zamanlar geçirmiş ve hayatını bu şekilde tamamlamıştır.

 

Midas Kulakları Efsanesi

Yunanlıların her güce yönelik oluşturdukları bir tanrı anlayışları vardır. Bunların arasında en meşhur olanı göklerin Tanrısı Zeus’tur. Bazı zamanlarda Tanrılar kendi aralarında yarışmalar yapar güçlerini ispat etme yarışına girerlermiş . Yine bir gün şarkı söyleme yarışmasında yunana tanrısı Apollon ve Kır Tanrısı Pan gösterecekleri performansta hakem olarak Kral Midas’ı seçerler. Midas yapılan yarışmada oyunu Pan adına kullanınca Apollon müzikten anlamayan bir insana yakışan eşek kulaklarına sahip olması  olacaktır diyerek bir ceza vermiştir. Midas’ın kulakları eşek kulağı gibi  uzamıştır. Kulağını kestirmesi fayda vermemiş yerine daha büyüğü çıkmıştır. Kendi halkından gizlenen krala hayat zindan olmuştur. Berberi saçlarını keserken durumu görünce bunu anlatma isteği oluşmuş. Berber hayatından endişe ederek durumu bir kuyuya giderek haykırmış . Ancak kuyu suya , su dereye , dere sazlara dilden dile anlatılınca herkes bu durumu bilir hale gelmiştir. Kral bu utançla ölmüştür.

kingDiğer Efsane Altın Midas

Efsanelere hayatı konu olan Midas gül bahçesinde uyuyan birini görür Şarap tanrısı Dionisos’un yoldaşı Satiros… Bir gün Frigya’yı gezerken Midas’ın gül bahçelerinde gezerken yorgun düşmüştür. Midas kendisini evinde 10 gün misafir eder ve her ihtiyacını giderir.  Dionisos krala durumu anlatır ve ne isterse istesin her dileğini yerine getireceğini söyleyerek bir seçim yapmasını ister. Milas çok düşünmeden her dokunduğu şeyin altın olmasını ister . İlk zamanlar durumdan oldukça memnun olna kral her dokunduğunu altın yapmakta ve gittikçe zenginleşmektedir. Midas’ın altın heykeli bu efsaneden gelmektedir. Ancak yemekleri bil altıona dönüşen kran bu şekilde yaşayamayacağını anlar ve şarap Tanrısı’ndan yardın ister . Dionisos ona, Paktalos ırmağında yıkanmasını söyler ve durum düzelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ