Hakkında Bilinmeyen
Lamba Çeşitleri Nelerdir?

  • 23 Kasım 2017
  • 1.415 kez görüntülendi.
Lamba Çeşitleri Nelerdir?
ışık

Hayatımızı  kolaylaştıran en önemli icatlardan biri olan lamba Işık verme ve aydınlatma gereçlerinin kaynağını oluşturan aletlere  denir. lambalar filamanlı normal lambalar yani ampuller ve  gazlı lambalar yani floresanlar ve halojen lambalar olmak üzere üçe ayrılmaktadırlar . En çok karşımıza çıkan tür olan Flamanlı normal lambalar, günümüzde en çok kullanılan lamba çeşididir. Flamanlı lambanın şeffaf, renkli ve beyaz olanları  bulunmaktdır. Çalışma prensibi incelenecek olursa Flamanlı lamba içerisinden havası alınmış cam bir ortamda, faz ve nötrün ince bir rezistansla karşılaşarak akkor haline gelmesiyle çalışır. Bu tür lambalarda sıcaklık ne kadar yüksek olursa, ışık verimi o kadar çok artar yayınlanan ışık da mavi ışınım bakımından daha zenginleşerek, güneş ışığına yaklaşır. Flamanlı lambalarda kendi içlerinde küçük ve büyük soketli  olarak ayrılmaktadır. Küçük soketlilere genel olarak aplik lambası denmektedir. Dekorasyon amaçlı evlerde ve ofislerde kullanılan renkli lambalar yeşil, mavi, pembe ve sarı olmak üzere çok uçuk renklere boyanmışlardır. Yandıkları zaman seçime göre soğuk veya sıcak renkleri yansıtırlar.

Flamanlı lambalaraın diğer çeşidi olan gazlı lambalar, içlerinde asal gazlar olan neon, argon, xenon ve krypton gazlarının bulunduğu lambalardır. Tasarruflu olaması açısından yaygın olarak kullanılan  floresan denilen tüp lambalardır. Çalışma prensibini inceleyecek olursak cam tüpün içi beyaz toz boya ile boyandığı göze çarpmaktadır. Gazlı lambada floresanın çalışabilmesi için balast ve starter denilen iki adet aksesuara ihtiyaç vardır. Bu donanımın ardından ışık saçması için iki taraftan verilen ceryan gazın içinde atlama yaparak ıyaanması sağlanmaktadır. . Gözümüz, normal olarak yanan bir floresanın atlamalarını göremez ancak beynimiz algılar ve  bu ışığın yoğun olarak kullanıldığı yerlerde göz yorgunluğu meydana gelir.Takım halinde bu lambayı temin etmek mümkündür

en son olarak flamanlı lambaların diğer bir çeşidi halojen lambalardır. güümüzde gittikçe kullanım alanı artan bu lambanın özelliği çok ışık verirler ve wattları yüksek, voltları düşüktür. Bu lambada düşük voltajlıları trafo ile çalışırlar. Ayrıca doğrudan doğruya 220 voltla çalışanları bulunmaktadır. Özellikle iş yerlerinin yoğun ışık isteyen bölümlerinde bu lambalar endirekt aydınlatmada kullanılırlarak yönü  tavana doğru çevrilirler. elle kontrol sağlanabilmesi için ve çok ışık verdikleri için çoğunlukla “dimmer” denilen voltaj ayarlayıcı bir düğme ile kullanılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ