Hakkında Bilinmeyen
Mehmet Behçet Yazar kimdir hayatı eserleri

  • 19 Ekim 2017
  • 1.320 kez görüntülendi.
Mehmet Behçet Yazar kimdir hayatı eserleri
MEHMET BEHÇET YAZAR (1890- 1980)
Şair ve yazar Mehmet Behçet yazar 1890 yılında Halep’te doğdu. Halep İdadisi’nde 4 yıl okuduktan sonra babasının İstinaf Mahkemesi başkâtibi olması nedeniyle 1903 yılında Selanik’e gider.Yükseköğrenimini Hukuk Mektebi’nde tamamladı.

Selanik İdadisi’nde okurken pek çok edebiyatçı ile tanışır.Daha önce de edebiyata karşı ilgisi gittikçe yükselir. İstanbul liselerinde edebiyat Öğretmenliği, maarif müfettişliği ve maarif müdürlüğü etti. Cumhuriyetten sonra yayımladığı incelemeler ve antolojilerle bu türde yararlı eserler verdi. Bağlı olduğu Fecr-i Âti topluluğunun şiir anlayışına uygun, bireysel duyguları işleyen ama daha lirik, tekniği daha sağlam şiirler de yazmıştı (Behçet Necatigil). Behçet Yazar, 1929 yılında İstanbul’a dönmüş önce Kabataş Erkek Lisesi, ardından Haydar Paşa Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Buradaki görevinden gözlerindeki rahatsızlık yüzünden 1952’de emekliye ayrılmak zorunda kalmış ve 1980’de Fecri Âti’nin son temsilcisi olarak İstanbul’da hayata veda eder.

Mehmet Behçet Yazar Eserleri: Erganun (şiirler, 1911), Buhurdan (mensur şiirler, 1925), Genç Şairlerimiz ve Eserleri (edebî tetkik, 1936), Genç
Romancılarımız ve Eserleri (edebî tetkik, 1936), Yumak (şiirler, 1938), Edebiyatçılarımız ve Türk Edebiyatı (anket antoloji, 1938).

Kaynaklar: Rifat Necdet Evrimer, Fecr-i  ti Şairleri: Mehmet Behçet ve Tahsin Nahit (1961).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ