Hakkında Bilinmeyen
Mehmet Emin Tokadi Kimdir? İstanbul’un büyük evliyaları

  • 18 Ekim 2017
  • 1.024 kez görüntülendi.
Mehmet Emin Tokadi Kimdir? İstanbul’un büyük evliyaları
tokadi

İstanbul’un büyük Evliyaları

İstanbulda ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Hırka-i Şerif’i, Hz.Halid bin Zeyd Ebu Eyyub el-Ensari, Sünbül Efendi, Merkez Efendi, Yahya Efendi, Fatih Sultan Mehmed, Ebu Şeybe el-Hudri (Süt kardeş), Mehmed Emin Tokadi, Ya Vedud Sultan Türbeleri sayılmaktadır.

Türbe Ziyaretlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Sanduka veya mezarın sol ayak ucunda edebli bir şekilde durulur ya da oturulur. Yasin-i Şerif, Onbir İhlas-ı Şerif bir Fatiha veya Üç İhlas bir Fatiha okunarak evvela Peygamber Efendimizin mübarek ruh-u Şerifelerine daha sonra sırasıyle diğer zat-ı muhteremlerin son olarak türbedeki Allah dostunun ruhuna hediye edilir.

Mehmet Emin Tokadi Nerededir.

İstanbul Üsküdar’da bulunan türbeye itmek için Bozdoğan kemerini arkanıza alarak Unkapanı istikametine ilerleyiniz. İstanbul İhtiyarlık Sigorta Müdürlüğü binalarını geçer geçmez. Soldan içeriye girdiğinizde, iki yokuş karşılar sizi. Soldaki Kadınlar Pazarı’na, sağdaki Mehmed Emin Tokadi Hazretlerinin kabrine ulaşacaksınız.

Mehmet Emin Tokadi HZ Kimdir?

Künyesi Ebû’l-Emâne ve Ebû Mansûr olup 1664 yılında Tokatta dünyaya gelmiştir. Lakabındaki Tokadi kelimesi doğduğu yerden gelmektedir. İstanbulda hayat gözlerini yuman mübarek zat 1745 yılında vefat etmiştr. Medinede türbedarlık görevini üstlenen bu zat Eyup sultan hazretlerininde bir dönem türbesinde görev almıştır.

Çok meşhur olan Mehmet Emin Tokadi HZ duası “Benim vefatımdan sonra kabrime gelip bir Fatiha okuyanın vücudu cehennem ateşinde yanmasın.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ