Hakkında Bilinmeyen
Mitoloji Nedir ? Nasıl Oluşmuştur?

  • 06 Ekim 2017
  • 1.631 kez görüntülendi.
Mitoloji Nedir ? Nasıl Oluşmuştur?
efsane

Mitoloji Nedir ? Nasıl Oluşmuştur?

Kelime anlamı olarak Mitoloji” Bir din veya bir halkın kültüründe tanrılar, kahramanlar, evren ve insanın yaratılışına dair tüm sözlü ve yazılı efsane birikiminin ve bu efsanelerin doğuşlarını, anlamlarını yorumlayıp, inceleyen ve sınıflandıran çalışmalar bütünüdür” şeklinde ifade edilir. Fizik ile eve bilim ile ispatı mümkün olmayan efsanevi olaylara da mitoloji denmektedir. Doğa üstü yaşamlar, insanların bunlarda görmek istedikleri vasıfları hikaye etmeleri genel başlangıç kaynağıdır.

Halkın arasında kulaktan kulağa masalımsı anlatımlar ile yayılan bu hikayeler zamanla kaleme alınmıştır. Mitolojiler genellikle halk tarafından sözlerine itibar edilen rahipler veya ozanlar tarafından anlatıla gelmişlerdir. Objektif bir gerçeklik taşımadıkları da ayrıca belirtilmelidir.

Mitoloji oluşumu ve kaynağı ile ilgili birkaç varsayım bulunmaktadır.

  • İlk varsayım mitojilerin yaşanmış ve unutulmuş olaylar olduğu inancıdır
  • İkinci olarak tamamen hayal ürünü ve gerçek olmayn konular olduğu yönündedir.
  • Üçüncü olarak toplumun dini ve siyasi liderler tarafından meşgul edilme gereci olduğu şeklindedir.

Mısır Mitolojisi :

Mısır Mitolojisinde en ünlü tanrı Osiris onun karısı İSİ ve oğulları Horus olmuştur. Eski Mısırın dini arayışları yüğzyıllar boyunca devem etmiş ve bir çok tanrıya inanmışlardır. Bu durum bir çok efsanevi olayın mitolojinin üremesine ve halk tarafından benimsenmesine neden olmuştur. Tanrılarının öldükten sonra dirileceğine ve tekrar hükmedeceğine inandıkları için mezarlarına yiyecek içecek ve değer verdiği eşyaları bırakmışlardır. Ayrıca tanrılarına hizmet etmeleri için de küçük heykelcikler bırakırlardı.

Roma Mitolojisi:

Roma’da hayatın her evresini bir tanrının inşa ettiğine inanılır her evi de bir tanrının koruduğu düşünülür halk tarafından anlatılırdı. Yunalılar ile geçirdikleri etkileşim sonrasında tanrılarına insan özellikleri vermeye başlamışlardır. Ayrıca tanrılarının insanlar ile bazı zamanlarda ilişki içerisine girdiklerini ve doğan çocukların yarı tanrı vasıflarına sahip oldukları düşünülürdü

Yunan Mitolojisi:

Yunanlarda tanrıların dereceleri bulunmaktadır ve en önemli tanrıları gökleri yönettiği düşünülen Zeus!tur. Hades ölülerin diyarı yer altında hükmüm sürmekte, Posedion ise denizlerin tanrısı konumundadır. Karısı Hera ve çocuklarının çeşitli görevleri bulunmaktaydı.

Hephaistos: Demirciler Tanrısı

Apollon: Güneş Tanrısı

Artemis: Ay Tanrıçası

Athena: Savaş ve Akıl Tanrıçası

Afrodit: Güzellik Tanrıçası

Ares: Savaş Tanrısı

Dionysos: Şarap Tanrısı

Henres: Tanrıların Habercisi idi.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ