Antalya gecelik bayan arkadaş izmir otele gelen bayan arkadaş petshop Mersin eve gelen bayan
Hakkında Bilinmeyen

Moşikalar (Kızıldereliler) kimlerdir nerede yaşarlar kültürleri

  • 07 Kasım 2017
  • 581 kez görüntülendi.
Moşikalar (Kızıldereliler) kimlerdir nerede yaşarlar kültürleri
Moşikolar Kuzey Peru’da yaşayan ve kültürü özel­likle Moche ve Chicama (bugünkü La Li­bertad eyaleti) vadilerinde gelişen kolomb öncesi halktır.Kuzey peru kıyısında kızılderilili halkıdırç. Son derece hiyerarşik bir yapısı olan moşika toplumu, siyasal, askeri ve dinsel iktidarı denetleyen bir aris­tokrasiyle, zanaatçı ve köylülerden oluşu­yordu; savaş tutsakları büyük bir olasılık­la köle olarak kullanılmaktaydı.

Özellikle kalıplama yoluyla yapılan ve büyük bir teknik ve sanatsal değer taşı­yan çanak çömlek, boyalı ve / ya da ka­bartılı bir bezekle süslüydü. Moşika vazolarındaki çok zengin ikonografi, günlük yaşamın ve mitolojinin çeşitli görünümle­rini betimlemekteydi. Moşikalar kuyum­culukta ve dokumacılıkta da çok ustaydı­lar.

Moşika vadisinde, güneşte pişmiş tuğ­ladan yapılan iki büyük piramidin, Güneş ve Ay piramitlerinin kalıntıları yükselir. Bu piramitler, bir tören merkezinin öğelerini oluşturuyorlardı. Moşikalar, başka dinsel merkezlerle birlikte yollar, ekim teraslan ve sulama kanalları da yapmışlardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ