Hakkında Bilinmeyen
MTV Daha Az Ödemenin Yolu

  • 14 Ocak 2017
  • 376 kez görüntülendi.
mtv daha az öde

MTV Ödemelerini Daha Az Ödeyin

Motorlu taşıtlar vergisinde 2017 yılı tutarları son yapılan zamlardan sonra aile bütçelerini ciddi oranda sarsmaktadır . Ocak ayı bir çok araç sahibi için MTV ödemeleri açısında zorlu bir ay oldu. Şimdi 2. taksit olan Temmuz ayı ödemeleri yaklaşmaktadır . Ülkemizde Ocak ve Temmuz ayında iki eşit taksitte ödemeleri alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi silindir hacmi ve araç yaşına göre çeşitli tutarlarda tahsil edilmektedir. Özellikle de silindir hacmi ve yaşı büyük olan araçların ödeme tutarları da diğer araçlara göre daha yüksek olabilmektedir.
Silindir hacmi ve yaşı büyük olan araçların MTV Vergileri
Ülkemizde özellikle de silindir hacmi ve yaşı büyük olan araçların sahipleri açısında yüksek olan vergi tutarlarında sizlere bahsedeceğimiz hesaplama yöntemi ile daha az vergi ödeme şansı olacaktır .Bunun için öncelikli olarak vergi ödemesinden önce tarifede yer alan vergi tutarıyla kasko değerinin kıyaslanması ve kıyaslama işleminin Vergi Dairesi tarafından talebiniz üzere yapılıyor olması gerekiyor.Bu hesaplama sonrasında daha az vergi ödeyecek vatandaşın taşıtının kasko sigortasının yaptırılmış olması da gerekmiyor. Bu durumda geçerli olan araçlar ise silindir hacmi ve yaşı büyük olan otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar olmaktadır
Bu vergi indiriminin sizi kapsadığını öğrenmek için araç sahiplerinin öncelikli olarak kasko değerinizin %5’ini hesaplamaları gerekmektedir. Eğer kaskonuz yoksa ve aracınızın kasko değerini bilmiyorsanız kasko değerlerine www.tsrsb.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Örnek: Sizin için bir örneğini vereceğimiz bu araç modelini siz başka özelliklerdeki araçlar için uygulayabilirsiniz . Bahsettiğimiz gibi motor silindir hacmi yüksek olan bir aracı örenek alacak olursa 3.001-3.500 arasında olan 8 yaşındaki otomobil veya cipinizin kasko değerinin 80 bin TL olması halinde, 2017 yılında ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi hesaplama yöntemi aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır
Taşıtın kasko değeri 90 bin TL. Yüzde 5’i (90.000x%5=) 4.500 TL.
Taşıtın tarifeye göre 2017 yılı MTV tutarı 4.968 TL.
Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 3.271 TL.
Örnekte belirttiği gibi taşıtınızın kasko değerinin yüzde 5’i (4.500 TL), 2017 yılı ödediğiniz vergi tutarından (4.968 TL) düşük olması halinde , ödenecek vergi tutarı, aynı yaş grubunun bir alt kademesi için belirlenen 3.271 TL olarak yeniden belirlenmesi gerekecektir. Kasko değerinin belirttiğimiz örnekteki gibi yüzde 5’inin ödenen vergiden daha yüksek olması halinde, ikinci alt kademeye inilmeyecek.
Bu örneği kendi aracını için kıyaslayarak eğer sizlerde %5 lik kasko bedeli ödenen tutardan daha düşük daha düşük ödemeli vergiler için vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir . Vergi dairesinin bu hesaplamayı yapması için başvuru yapmanız şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ