Hakkında Bilinmeyen
Muz Kabuğunun Faydaları nelerdir

  • 13 Şubat 2017
  • 556 kez görüntülendi.
Muz Kabuğunun Faydaları nelerdir
Muz Kabuğunun Faydaları

Aromasıyla hoş kokusu ve tadıyla muz besleyici bir besin olduğu gibi kabuğu da şifalıdır. Çoğu kimseler muzu yedikten sonra kabuğunu atmaktadır. Kabuk muzu besleyen lifler ile donatılmıştır. Meyvesi yenildikten sonra çıkan kabuk ayakkabı temizliği yada yüz maskeleri gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Muz kabuğunun bilinen faydalarını sıralayacak olursak :

Muz kabuğu masaj yapılan alan  için fayda sağlamaktadır . Kemik ağrısı çeken bölgelere uygulandığında belirgin bir rahatlama görülmektedir.

Muz Kabuğunun mükemmel bir ayakkabı temizleyicisi olması başka faydalı bir özelliktir. Muz kabuğu ayakkabıya uygulandığında hem temizlik hem de parlaklık sağlayıcıdır.

Muz kabuğunun ağız sağlığında da faydaları mevcuttur. Dişleri içerisindeki maddeler sayesinde temizlerken beyazlatmaya da yaramaktadır.

Sinek  ısırıklıklarında kaşıntıyı önleyici bir özelliği vardır.

Özellikle bayanların topuklarında oluşan sertlikler ve nasırlaşma nedeni ile giyilen ince çoraplar kaçmakta ve huzursuzluk vermektedir. Muz kabuğu bu bölgelere uygulandığında yumuşatma özelliği sayesinde rahatlama yaşanmaktadır.

Ciltte görülen siğillerin geçmesi için muz kabuğu yardımcı olmaktadır. Uzun süre uygulanması ile ciddi oranda azalmalar görülmektedir.

Ayrıca ergenlik çağının en önemli cilt sorunlarından olan sivilcelerde de gece temizlik yapıldıktan sonra muz kabuğunun sürülerek uygulanması ile pürüzsüz bir görünüm yakalanmaktadır

Yaşlanma etkileri olarak bilinen kırışıklıkların azaltılmasında da yardımcı bir faktör olarak muz kabuğu karşımıza çıkmaktadır. Kesin olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen sedef hastalığına iyi geldiği de bazı kaynaklarca aktarılmaktadır

Not: Bir adet muzun ezilerek yumurta ile karıştırılması sonrasında elde edilecek olan kremsi karışım yüze sürülür. Yirmi dakika kadar yüzde maske olarak bırakılır ve sonrasında su ile yıkanır. Bu uygulama ile cilt temizliği ve lekelerden arınma sağlanmaktadır .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ