Hakkında Bilinmeyen
Nebula (bulutsu) nedir

  • 20 Mayıs 2020
  • 153 kez görüntülendi.
Nebula (bulutsu) nedir
NEBULA NEDİR?

Nebula, bulutsuz, parlak ve yıldızlı gecelerde, gökyüzüne serpilmiş ışık lekelerini ve toz zerrelerini andıran sık yıldız kümeleri, gaz ve toz bulutlarıdır. Yıldız kümeleri, uçsuz bu­caksız gökyüzünde yaygın ışık lekeleri olarak göze çarparlar. Birbirine çok yakın görülen bu yıldız kümeleri, çıplak gözle ayırdedilemez. Devamlı bir parlaklık olarak görülürler. Bunlara yıldız kümesi nebulası denir. Samanyolu galaksisinin çok uzağında bulunan başka yıldız sistemleri de galaksi dışı nebulalar adını alır. Diğer bir nebula sınıfı ise hakiki gaz nebuldffltâvr. Bunlar yaygın nebula adını alır. Nebulalar pek parlak olmadıkları için ancak büyük objektifli ve büyütme gücü düşük teleskoplarla görülebilirler.

Gaz ve ince tozdan meydana gelmiş hakiki ve yaygın nebulalar Samanyolu’nun hemen her yerinde göze çarpar; fa­kat daha çok galaksimizin ekvator bölgesinde yıldızların yo­ğun olarak bulunduğu bir yerde toplanmışlardır. Trifid nebulası bunlardan biridir. Samanyolu’nun kollarında yer alan ve onları dolduran parlak bulutlar, tek yaygın nebulalar olarak kabul edilirse, en büyüklerinin boyutları ışık yıllarıyla ölçülür. Atbaşı nebulası teleskoplarla bakıldığında gerçek bir atbaşını andırdığı görülür. Bu nebula, Orion takım yıldızında bulunur.

Crab nebıılası ise bir yıldızın süper nova patlaması sonu­cunda meydana gelmiştir. Bu duruma gelen bir yıldız parlaklık olarak, bir milyar yıldızın parlaklığına eşit hâle gelinceye ka­dar büyür ve sonra uzaya, bir nebula meydana getirecek par­çacıklar dağıtarak infilak eder. Doğuda bulunan astronomlar, Crab nebulasını meydana getiren bu dev patlamaya M.Ö. 1054 yılında şahit olmuşlardır. Söz konusu nebula o zaman­dan bugüne devamlı olarak saniyede 1000 km hızla büyü­mektedir.

Gaz nebulasının yapısı basittir. Gaz bölümü büyük ölçüde hidrojen, biraz helyum ve oksijenden meydana gelmiştir. Ast­ronomlar nebulaları “yıldız doğuran kuluçka makineleri” olarak tarif ederler. Gerçekten de özellikle gaz nebulasını meydana getiren hidrojen ve helyum, yıldızların ana yapı maddesidir. Genellikle şekilsiz, karmaşık bir görünüm arz eden nebulaların içinde belki de en ilgi çekeni dünyamızdan 1400 ışık yılı uzaklıkta bulunan halka şeklindeki Lyre nebulasıdır. Galaksimiz, Samanyolu ve çevresinde bulunan en tanınmış nebulalar; Trifid, Crab (Yengeç), Macetlan bulutları, Lyre, Sagittarius, Orion, Omega ve Lagoon’dur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ