Hakkında Bilinmeyen
Ölen Kişinin Yanında Hangi Dualar Okunur

  • 08 Haziran 2017
  • 1.794 kez görüntülendi.
Ölen  Kişinin Yanında Hangi Dualar Okunur
ölülere faydalı olacak dualar

Ölen  Kişinin Yanında Hangi Dualar Okunur

Başta ölmek  üzere olan kişinin yakınları  ve   tanıdıklarında mümkün olursa helallik istemek faydalı olur. Ayrıca Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v
“-Ölülerinize, Lâ ilâhe illallah “ı telkin ediniz. Zira ölüm halinde onu söyleyen (bir mümin)’i bu kelime Cehennem’den kurtarır. ” “Son sözü Lâ ilâhe illallah olan kimse Cennet’e girer. “ buyurmuştur.

Ölünün yanında kuran okumak kişiye imanını tazeleme ve şeytanların uzaklaşmasını sağlayabilir.

Bundan sonra  vefat eden kişiye şu dua okunur “Bismillâhi ve alâ milleti rasülillâh. Allahümme yessir aleyhi emrahu ve sehhil aleyhi mâ ba’dehû ve es’id bi likaike vec’al mâ harace ileyhi hayran mimâ harace anhu. ”

önemli sureler

Anlamı:  “Allah’ın ismiyle ve Rasûlullah’ın milleti (dini) üzerinde olsun. Allah’ım, onun işini kolaylaştır, bundan sonrasını ona kolay eyle, onu seni görmekle mutlu eyle. Dünyadan kendisi için çıkanı, kendisinin çıktığı şeylerden hayırlı eyle.”

Ölüm anında ve ölüm sonrasında kişiye okunacak olan Yasini Şerif sureyi celili’nin kişiye faydalı olduğu din alimlerince aktarılmaktadır. Ölüm anın olan sekerat anında  Yasin suresinin kolaylaştırıcı bir faydasının olduğu ölüm sonrasında da kabirde kişiyi rahatlatıcı faydaları olduğu yine alimlerce aktarılmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ