Hakkında Bilinmeyen
Renkli cam etkisi nedir

  • 22 Mayıs 2020
  • 182 kez görüntülendi.
Renkli cam etkisi nedir
RENKLİ CAM ETKİSİ NEDİR?

Renkli cam etkisi, psişikte* şuuraltının dönüştürücü etkisi­ne verilen addır. Terim ilk kez İngiliz psişikçi W.T.Stead(1849- 1912) tarafından kullanılmıştır. Psişikçilere göre, tebliğ, haber­ci rüya vb. gibi sezgisel yolla alınan enformasyonlarda şuuraltı dönüştürücü ve sembolleştirici bir rol oynar.

Bu rol şöyle açıklanır: İnsanın imajinasyon yeteneğinin sembolleştirici bir özelliği vardır. Zihne “anlamlar” hâlinde ge­len “tesirler” insan zihninde, ister istemez fiziksel âlemin bir özelliği olan imajlara bürünmek zorunda kalırlar ki bürünecek­leri imajları da tesir\ alan insanın şuuraltı dağarcığından elde ederler. Tesir ne kadar yüksek ya da süptil* bir kaynaktan ge­lirse gelsin, alıcı kişinin kapasitesi, şuuraltı imajları, şuuraltı dağarcığı tesirin özgün hâlini kaybetme derecesi ve kısıtlan­ması açısından çok önemli bir rol oynar. Kaynağından “an­lam” olarak inmeye başlayan tesir, onu alan insanın zihninde imaj olarak belirene kadar bir sürü değişim ve dönüşüm geçi­lir. Kısaca tesirler, insan zihninde yer ederken ister istemez o insanın şuuraltı dağarcığındaki imajlara dönüşürler ve bu dö­nüşüm sırasında birtakım sembollere bürünmüş olurlar.

Nasıl beyaz ışık, renkli bir camdan geçerken hem camın rengini alır hem de camın eğriliği oranında bir miktar kırılmaya uğrarsa, insanın aldığı psişik enformasyon ya da tesir de şuu-

raltı katmanlarından geçerken bir miktar kırılmaya uğrar, yani özelleşir, bükülür, kabalaşır, dönüşür, o ortamdaki malzeme neyse ona bürünür ve böylece özgün hâlini az çok yitirerek dışarı (zihne, dünyasal veya bağlı şuura) yansır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ