Hakkında Bilinmeyen
Sedanter Yaşam Tarzı ve Obazite

  • 07 Haziran 2017
  • 534 kez görüntülendi.
Sedanter Yaşam Tarzı ve Obazite
şişmalık
AŞIRI ŞİŞMANLIK YA DA OBEZİTE ÇAĞIMIZIN EN SİNSİ VE EN TEHLİKELİ KRONİK HASTALIĞI. (İHA/İSTANBUL-İHA)

Sedanter Yaşam Tarzı ve Obazite 

Kişilerde fiziksel olarak bir aktivite yapılmaması durumunda ortaya çıkan hareketsiz yaşam biçimine Sedanter yaşam denmektedir. Bu kategoriye girenlerin başlıca belirgin özellikleri günde 75 dakika bedenlerini çalıştırmayanlar veya bir günde 10 bi adımdan az yürüyen kişilerden oluşmaktadır. Dünya sağlık örgütünün (WHO) raporlarına göre bu kriterin altında bir yaşam sürdüren insanları sayısı oldukça fazladır. Tüm insanlar içerisinde bu oran  %65 ila %85 lik bölüme tekabül etmektedir.

Tüm dünyada teknolojide yaşanan gelişmeler insanları  Sedanter yaşam şekline doğru itmektedir. son elli yıllık bir analiz yapıldığında en çok bu yaşam şekline kaymaların bu dönemlerde gerçekleştiği gözlemlenmektedir. tüm dünyada yapılan işler ve bu işlerde çalışanlar üzerinde yapılan incelemelerde durum daha net anlaşılmaktadır. 1950 li yıllarda fiziksel olarak insan gücünün kullanıldığı çalışma şekilleri  mevcut iken günümüzde bu durum %25 ler seviyesindedir. İş yapış şekilleri ve alışkanlıkla gittikçe değişmekte ve bizleri Sedanter yaşam şekline doğru yönlendirmektedir. Masa başı çalışma şekli günümüz iş şartlarının modeli konumundadır.

Obazite yeme alışkanlıkları da bu yaşam tarzının bir sonucudur. Kişilerin boş zamanlarında televizyon izlemek, internette gezinmek, bilgisayar oyunları ile vakit geçirmek ,oturarak yapılan işler bu yaşam şeklinin beslendiği alanlardır. Ayrıca obazite olarak adlandırılan belirli bir kilo üzerinde olma durumu bu yaşam şekli ile direkt ilgilidir.

Sedanter yaşam şekli  Avusturalya’da yapılan bir araştırma sonucu depresyon riskini ciddi manada tetiklediği sonucunu ortaya çıkarmıştır . Günde 6 saatten fazla oturan insanların diğer insanlara göre  %90 oranında depresyona maruz kalmaları durumları mevcuttur . Egzersiz yapılırken salgılanan endorfin  salgısı kişinin psikolojik durumuna olumlu katkıları bulunmaktadır.

Ayhrıca bu yaşam şekli beraberinde hastalıkları da getirmektedir. Kanserde en büyük risk gurubu içerisinde yer almaktadır. Akciğer kanserine %21 bağırsak kanserine %24 oranında daha fazla yakalanma olasılıkları vardır. Kan şekerinde hızlı yükselmeler , kalp ve damar rahatsızlıkları ,uyku bozukluklar, bel ve sırt ağrıları bu yaşam şeklinin verdiği rahatsızlıkların başında yer almaktadır

Sağlığa bu kadar olumsuz etkileri olan bu yaşam şeklini değiştirecek en etkili çözüm egzersiz yapmak ve insanın kendi kendini kontrol etmesinden geçmektedir.Günlük kaç adım attığımı işimizi nasıl yaptığımız , alışkanlıklarımız ve boş vakitlerimizde neler yaptığımız üzerinden geçilmeyecek kadar önemlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ